Začalo světové juniorské ISU Grand Prix v krasobruslení. ČR vysílá 10 závodníků a v Ostravě pořádá jeden ze závodů

Krasobruslařům začala světová série mezinárodních závodů ISU Junior Grand Prix (JGP).  Závodníci ve věku od 13 do 19 let (výjimkou je 21 let pro muže u tanců a sportovních dvojic) z celého světa budou soutěžit na mezinárodní úrovni. Jde o špičkový seriál, na kterém se zpravidla poprvé objeví pozdější světová elita. Nathan Chen, letošní mistr světa vyhrál celé JGP v sezoně 2015/2016,“ říká předseda Českého krasobruslařského svazu (ČKS) Stanislav Židek.

ČKS nominoval pro ISU Junior Grand Prix celkem 10 juniorských reprezentantů. Tuzemský krasobruslařský svaz se také stane pořadatelem jednoho ze závodů této světové události. Konkrétně se špičkoví mladí krasobruslaři podívají do Ostravy, a to v pátém závodu seriálu, který se uskuteční od 26. do 29. září.

Řada jinak sestává ze sedmi závodů plus finále, které se pojede společné se seniory ve Vancouveru v Kanadě. První část seriálu se uskutečnila od 23. do 25. srpna v Bratislavě. Následují rakouský Linec (29.8.–1.9.), litevský Kaunas  (5.9.– 8.9), kanadský Richmond (12.9. – 15.9.), Ostrava (26.9. – 29.9.), Lublaň ve Slovinsku 3.10. – 6.10.) a sérii uzavře arménský Jerevan (10.10.-13.10.).

Zatímco v Litvě a Arménii se závody JGP uskuteční vůbec poprvé, v České republice půjde o 13. reprízu. Z toho jednou se JGP konalo v Liberci a 11krát v Ostravě. Letošní závod této světové akce bude tedy v Ostravě podvanácté, což ji zařadí na první příčku hostitelských měst v historii ISU JGP. Zajímavá je i bilance známých jmen, která v Ostravě v minulosti vyhrála.  Například v roce 2003 vyhrál závod v Ostravě Tomáš Verner, který o pár let později opakovaně získával medaile pro ČR na vrcholných soutěžích dospělých. V roce 2016 v Ostravě vyhráli Anna Dušková a Martin Bidař, kteří pak ve stejné sezoně byli i juniorskými mistry světa. V roce 2014 viděla Ostrava také Jevgeniji Medveděvovou, pozdější mistryni světa.

Juniorky: Nikola Rychtaříková

Šest nejlepších závodníků série v každé kategorii postoupí do prosincového finálového závodu „ISU Grand Prix of Figure Skating Final“ juniorů a seniorů ve zmíněném Vancouveru. Doplňující informace: ČT Sport bude část soutěží JGP v Ostravě vysílat živě, většina se bude rovněž natáčet. Časy přímých přenosů se upřesňují. ISU Junior Grand Prix YouTube kanál: https://www.youtube.com/ISUJuniorGrandPrix. Historie JGP v ČR: https://en.wikipedia.org/wiki/ISU_Junior_Grand_Prix_in_the_Czech_Republic