Výstavu korunovačních klenotů vystřídá Ostrava nevídaná

Na výstavě v Ostravském muzeu „Korunovační klenoty v dějinách světa“ mohli návštěvníci shlédnout desítky unikátních replik i originálů korunovačních klenotů významných říší Evropy, Asie, Ameriky či Afriky. Vystavené exponáty se těšily značné oblibě, celkem od prosince navštívilo tuto expozici rekordních 24 368 návštěvníků. Tolik zájemců se jindy zastaví v muzeu za celý rok.

Na výstavu Korunovačních klenotů, které byla součástí oslav 750 let od první písemné zmínky o Ostravě, naváže koncem března nová expozice „Ostrava nevídaná“. Poprvé ji budete moci navštívit v pátek 24. března a potrvá do 2. července.

Expozice Ostrava nevídaná s dopiskem „na cestě ke své velikosti“, kterou připravilo Ostravské muzeum ve spolupráci s Archivem města Ostravy jako jeden z vrcholů oslav 750 let od první písemné zmínky o městě, si klade za cíl ukázat lidem to, co není běžně návštěvníkům dostupné nebo zatím nebylo vystaveno. Výstava bude rozdělena do šesti cyklů: Ostrava nejstarší, Ostrava středněvěká, Ostrava pulzující, Ostrava na soutoku řek, Ostrava poetická, Ostrava a lidé. V každé části bude vystaveno několik předmětů, které ještě širší veřejnost neměla možnost spatřit.

Ostrava nejstarší připomene dobu lovců mamutů, kterou nereprezentují staré nálezy z návrší Landek. Ostrava středněvěká mapuje Ostravu od jejího založení po zahájení industrializace. Ostrava pulzující zachycuje přerod Moravské Ostravy z malého řemeslnicko-zemědělského města v jedno z největších a nejvýznamnějších průmyslových center tehdejší habsburské monarchie. Ostrava na soutoku řek představuje unikátní nivní krajinu, která byla v minulosti protkaná spletí říčních meandrů a odstavených mrtvých ramen Odry i jejích přítoků Opavy a Ostravice. Ostrava poetická je tvořena několika navzájem provázanými soubory. Zastoupeni zde jsou výhradně ostravští, respektive regionální malíři. Ostrava a lidé ukazuje Ostravu pomocí starých fotografií ze sbírek Ostravského muzea jako město, kde se lidé rodí, vzdělávají, pracují, baví se, ale také umírají.

Zdroj: ostrmuz.cz