Vizváry v bezvědomí a otevřená Ostravica. MOVE Fest 2020 odhalil část programu, který letos proběhne nově na podzim

 2020 – Thálií oceněný mim Radim Vizváry v doprovodu akrobatické skupiny Losers, představení ke kterému potřebujete vlastní mobil, světová premiéra nebo třeba na jeden večer otevřený bývalý obchodní dům Ostravica. To jsou vybrané části programu sedmého ročníku mezinárodního festivalu tance, cirkusu a fyzického divadla MOVE Fest 2020. Ten se letos uskuteční na podzim od 7. do 11. října v ostravském Cooltouru, Domě kultury města Ostravy nebo právě bývalém nákupním svatostánku. 

Pravděpodobně nejslavnější český mim Radim Vizváry již potřetí otevře program letošního MOVE Festu. Na pódiu Domu kultury města Ostravy stane s akrobatickou skupinou Losers v ojedinělém představení Heroes, které vzniklo pod režijním vedením šéfa činohry Národního divadla Daniela Špinara. Ve stejný večer poté divákům nabídne program mezinárodního pohybového festivalu světovou premiéru tanečního představení Brave New Life, které vzniká za podpory z programu Creative Europe. Projekt vede Kulturní centrum Cooltour ve spolupráci s Tabačka Kulturfabrik Košice. 

Letošním tématem festivalu je `New life`, tedy v překladu nový život. Po velmi zvláštním jaru tohoto roku jsme se rozhodli zaměřit se na představení pojednávající o hledání cesty k sobě samému, jakémsi sebepoznání. Podle původního plánu by v těchto dnech festival pomalu končil. Jsem si ale jistá, že náš nový podzimní program opět nadchne nejen umělce z Ostravy, ale také aktivní místní diváky, kteří se nebojí možná trochu experimentovat a navštívit ojedinělá představení,” uvádí ředitelka festivalu Jana Ryšlavá

Neočekávaná situace způsobená koronavirovou epidemií přesunula tradičně jarní festival na začátek desátého měsíce letošního roku. Pořadatelé pětidenní oslavy současného tance, nového cirkusu a fyzického divadla však využili jarní krizi k vytvoření divácky atraktivního programu. Mimo zmiňované festival uvede také představení Cult Of Busy, které reaguje na současnou hektickou dobu a nutí diváky během představení zapojit své mobilní telefony. Ostravu navštíví například také člen populárního uskupení PLAYBOYZ Martin Talaga se svým autorským představením SOMA, do kterého přizve i vybrané ostravské performery. 

Pomyslnou třešničkou na dortu sedmého ročníku MOVE Festu je speciální site-specific projekt v režii tanečnice, režisérky a spisovatelky Miřenky Čechové, který pořadatelé umístili do prostor bývalého obchodního domu Ostravica. 

MOVE fest 2020 organizuje Kulturní centrum Cooltour Ostrava a je finančně podporován Ministerstvem kultury a statutárním městem Ostrava a Moravskoslezský kraj.

(ab)