Vítězství pečetil Klíma: Baník – Pardubice 3:1

Baník doma zůstává stoprocentní a v lize vyhrál potřetí za sebou. Během několika desítek vteřin dokázal zareagovat na pardubický vyrovnávací gól a získat vedení zpět, aby nakonec zdolal Pardubice 3:1.

Oba týmy v úvodních minutách urputně bojovaly o střed hřiště. V páté minutě přišla první nebezpečná akce. Nacentroval Cadu, přetáhl až na zadní tyč, kam si naběhl Pavel Černý, který hlavičkoval těsně vedle.

Vzápětí se na druhé straně dostal ke svému prvnímu typickému průniku Yira Sor. Zprava vnikla do vápna, téměř až před hranici malého, jeho finální přihrávku ale hosté dokázali zablokovat.

A pak se Tomáš Solil pokusil využít chybu v domácí rozehrávce, pronikl do šestnáctky až ke koncové čáře, odkud vracel před branku, jenže Jan Laštůvka jeho úmysl vystihl, do přihrávky Solilovi skočil a balon vyrazil.

Yira Sor se pak znovu z pravé strany probíjel do pokutového území, znovu se snažil poslat míč do malého vápna, ale hosté balon k Romanu Potočnému, který se snažil uvolnit, nepustili.

Pak začal zlobit Ladislav Almási. Především ve 21. minutě. V souboji s pardubickým Filipem Čihákem byl rychlejší i důraznější, už už se prodíral do šestnáctky a k zakončení, když se poněkud nečekaně ozvala píšťalka sudího Čiháka…

Baník byl s přibývajícím časem stále nebezpečnější a ve 27. minutě byl hodně blízko. Nemanja Kuzmanovič se nejdřív na levé straně skvěle zbavil bránícího protihráče, odcentroval, Roman Potočný dobře hlavičkoval, ale Jakub Markovič v pardubické brance skvěle zachránil. Hlavičku, která mířila do strany a k zemi, vyrazil.

A hosté zahrozili. K nebezpečné ráně zpoza šestnáctky natáhl Filip Chytil, bombou však trefil spoluhráče Černého.

Bylo se na co dívat. Ve 35. minutě zahrál Roman Potočný rohový kop na vzdálenější tyč, kam zabíhal Jaroslav Svozil. Hlavičkoval zblízka, nicméně ne v úplně snadné pozici, a přestřelil!

Po přestávce se na první vážnější situaci chvíli čekalo. V 53. zahrál Roman Potočný z přímého kopu od postranní čáry, ale jeho pas se enujal stejně jako o chvíli později výzva Jiřího Fleišmana.

V 54. minutě to přišlo. Ladislav Almási si na půlicí čáře vzal míč do své správy a upaloval s ním k brance. Pardubický stoper Martin Toml se jej snažil stůj co stůj zastavit, ale Laco Almási prokázal obrovskou sílu, míč udržel, probil se do šestnáctky a předložil jej rozběhnutému Danielu Tetourovi. A ten tyto situace zvládá. „Tety“ vystřelil a Markovič byl bez šance, třebaže si na míč stačil sáhnout.

Baník chtěl co nejdříve zvýšit. Několik skrumáží před brankou Pardubic ke kýženému gólu nevedlo, stejně tak tutovka Yiry Sora. Ladislav Almási ho přesným pasem vyslal do sóla. Sor se rozhodl před Markovičem pro střelu, tu mu pardubický brankář nohou vykopl. To se psala 71. minuta a události nabraly rychlý spád.

Hned o minutu později totiž vyšel hostům brejk do rozhozené obrany Baníku. Dominik Kostka jej zakončil nechytatelnou střelou – 1:1.

Ještě v téže minutě však Baník rozehrál rychlou akci po levé straně. Nemanja Kuzmanovič odcentroval a Dyjan Carlos de Azevedo, který mu předtím doleva míč poslal, si na centr naběhl a hlavou vrátil Baníku vedení.

Hosté mohli znovu vyrovnat, a to velmi záhy. Chytil na sebe v blízkosti branky Baníku nalákal i Jana Laštůvku, který musel vykrýt brankový prostor, místo střely však Chytil poslal míč ke druhé tyči Michalu Beranovi. Ten měl před sebou prázdnou branku, na čáře clonil už jen Jiří Fleišman, jenže Beran v ve stoprocentní situaci nezpracoval míč.

Pak se ke slovu dostal Jiří Klíma. Carlos de Azevedo pohotově zatočil míč z třiceti metrů do pardubické šestnáctky, kam si Jiří Klíma naběhl a hlavou zakončil. Markovič jeho pokus chytil.

A tak to Jiří Klíma zkusil ještě jednou. Parádní kolmicí mu k tomu pomohl Denis Granečný. Jiří Klíma byl sám proti Markovičovi a zakončil chladnokrevně.

Ohlasy k utkání:

Ondřej Smetana: „Pardubice jsou možná trochu podceňované, věděli jsme, že si to musíme odpracovat. Dokázali jsme se tam přesto dostávat, prosadit, ale byly to takové nedotažené akce. Věděli jsme, že o poločase některé věci musíme změnit. Celkově jsme ten druhý poločas zlepšili pohyb, což vedlo k šancím a gólu. Ale místo abychom šli do vedení 2:0, dostaneme neuvěřitelný gól a měl jsem strach, že to s týmem zamává. Tým ale ukázal skvělou reakci. Okamžitě zápas urval pro sebe. Myslím, že druhý poločas jsme byli lepší. Pardubice už jsme až s výjimkou Beranovy šance do ničeho nepustili.“

Jaroslav Novotný: „První poločas byl z naší strany velmi dobrý. Nepouštěli jsme soupeře do šancí, i když jsme jich sami moc neměli. Do druhého poločasu jsme ale nevstoupili dobře. Přišel brejk, gól na 0:1. Pak jsme také po brejku dokázali vyrovnat, ale hned vzápětí jsme domácí nechali odcentrovat a samotný Azevedo dal na 2:1. Ale zápas se zlomil až pak, tou naší obrovskou šanci před prázdnou brankou, někam mu to uteklo při zpracování, po naší chybě přidali domácí třetí gól.“

_________________________________________________________________________

Poločas: 0:0
Branky: 55. Tetour (Almási), 73. de Azevedo (Kuzmanovič), 85. Klíma (Granečný) – 72. Kostka. Rozhodčí: Petřík – Vlček, Pochylý. ŽK: Kaloč – Chytil, Čihák, Čelůstka.