Více než 10 000 žen z 88 zemí vyslalo silnou výzvu k změnám v systému, které by měly vést k odstranění bariér, jimž čelí.

Podle pěti hlavních témat iniciativy #HereToBeHeard jsou kroky, které ženy považují za nejdůležitější na cestě k rovnosti žen a mužů následující: větší rozhodovací pravomoci, a hlavně odbourávání stereotypů o roli žen v zaměstnání i v soukromém životě. Ukázala to globální studie #HereToBeHeard společnosti Mars, jíž se bez ohledu na rasu, věk, vyznání, zdravotní stav či sexualitu zúčastnilo více než 10 tisíc žen z 88 zemí světa. Studie vznikla v době, kdy se nůžky mezi ženami a muži kvůli dopadům pandemie Covid-19 rozevřely ještě více. Podle Světového ekonomického fóra by nyní dosažení rovnosti mužů a žen trvalo dalších 136 let. Ve srovnání s obdobím před pandemií jde o více než třetinový nárůst.

Společnost Mars prostřednictvím studie #HereToBeHeard dala hlas ženám, aby samy popsaly, co je potřeba udělat k dosažení prostředí, kde jsou si všichni rovni bez ohledu na pohlaví. Celkově ukázala osm klíčových oblastí.

Vůbec nejčastěji ženy uváděly, že je nutné skoncovat se systémovou diskriminací a škodlivými genderovými stereotypy, které je v porovnání s muži označují za slabší a horší. V odpovědi na otázku: Co je třeba změnit, aby více žen mohlo naplno využít svůj potenciál? to uvedlo 80 % respondentek. Téměř stejný podíl žen vnímá také nerovnost v oblasti profesní kariéry. Potýkají se s nižším ohodnocením za stejnou práci, neférovými platy, či fenoménem takzvaného skleněného stropu, jenž jim na rozdíl od mužů často brání vystoupat na nejvyšší profesní pozice. Například v Česku má podle studie společnosti CRIF ženu ve vedení jen 28 % firem, přičemž tento podíl v čase navíc klesá. Také v oblasti rozdílů ve mzdovém ohodnocení mužů a žen Česko dlouhodobě zaostává za jinými evropskými zeměmi.

„Studie #HereToBeHeard jasně ukazuje, že stále existují překážky, které ženám brání plně využít svůj potenciál. Společnost Mars ve střední Evropě aktivně přistupuje k poskytování rovných kariérních příležitostí mužům i ženám. Jsme hrdí na to, že 4 z 9 členů vedoucího týmu ve střední Evropě jsou ženy, což je výsledkem dlouhodobého vytváření vhodného pracovního prostředí, kde se může dařit všem bez ohledu na pohlaví,“ říká Zuzana Lošáková, ředitelka pro korporátní záležitosti společnosti Mars ve střední Evropě.

Ke zlepšení mohou přispět všichni

Studie #HereToBeHeard dále ukázala, že k odbourání nerovností mezi muži a ženami jsou nutné rozsáhlé systémové změny na úrovni zaměstnavatelů, vlád či komunit, a také posun v přístupu mužů. Ti hrají podle 71 % respondentek klíčovou roli – jednak jsou vnímání částí žen jako jedna z klíčových bariér pro plné uplatnění jejich potenciálu, řada žen ale zároveň muže považuje za důležité spojence pro dosažení rovnosti pohlaví.

Mezi doporučeními pro zmírnění nerovnosti studie zmiňuje například vytvoření kultury, v níž mohou ženy sebevědomě vystupovat samy za sebe, místo toho, aby na cestě za kariérním úspěchem musely imitovat muže. Samozřejmostí by měly být také flexibilní úvazky, rovná nabídka mateřské či rodičovské dovolené pro obě pohlaví ze strany státu i firem či prevence a potírání genderově motivovaného násilí či nátlaku. „Ženy ve společnosti Mars mohou dosáhnout svých kariérních ambicí a zároveň neohrozit svou roli matky nebo partnerky. Jsem velmi vděčná za flexibilní pracovní podmínky, které mi umožnily lépe skloubit pracovní a osobní život,“ říká Sophie Gaspardová, ředitelka dodavatelského řetězce pro střední Evropu ve společnosti Mars.

Společnost Mars nyní využívá poznatky ze studie #HereToBeHeard, jež zahrnuje také 1268 hlasů jejích spolupracovníků, k navrhování a zavádění nových přístupů a opatření v rámci platformy Full Potential. Ta vznikla v roce 2020 s cílem posílit rovnost mužů a žen nejen na pracovištích, ale také v komunitách a na trzích kde působí.

Pomoci prosazovat rovnost žen a mužů ale může úplně každý. Nezáleží na tom, zda jde o jednotlivce, komunitu, úřad či firmu. Podrobnosti o tom, jak můžete i vy sami udělat více se dočtete na www.mars.com/heretobeheard. Společně můžeme zajistit, aby více žen využilo svůj plný potenciál.

O #HERETOBEHEARD

#HereToBeHeard je globální kampaň společnosti Mars, Incorporated, která přispívá k změně v oblasti genderové nerovnosti v rámci podpory pátého cíle udržitelného rozvoje OSN. Iniciativa je součástí Full Potential, specializované platformy Mars, jejímž cílem je posílit postavení žen a odstranit genderovou nerovnováhu v místech, kde pracujeme, v komunitách, kde získáváme suroviny a ve způsobu, jakým budujeme naši značku. Další informace o studii #HereToBeHeard a platformě Mars Full Potential najdete na mars.com/heretobeheard

Všechny ženy, které se účastnily studie #HereToBeHeard, daly svolení použít jejich odpovědi pro vyhodnocení výsledků a následnou komunikaci.