Vernisáž výstavy 100 let architektury nové republiky – Moravskoslezský kraj a Ostrava

V úterý 31. 10. 2017 v 17:00 bude v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí zahájena výstava 100 let architektury nové republiky – Moravskoslezský kraj a Ostrava. Záštitu nad ní převzali hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a primátor města Ostravy Tomáš Macura.

Výstava ukáže na třicet nejlepších staveb vzniklých na území města a kraje od roku 1918 až po dnešek, mezi jinými revitalizaci dolní oblasti Vítkovic, obchodní dům Breda & Weinstein v Opavě, Novou radnici v Ostravě, výstavbu Ostravy–Poruby či gymnázium v Orlové. Pro porovnání budou návštěvníkům představeny i dvě desítky budov ze zbytku republiky, například vysílač a hotel na Ještědu či vila Tugendhat v Brně. Všechny stavby se představí fundovanými texty a dobovými i současnými fotografiemi, popřípadě i plány. Výstavu doplní také modely a k dostání bude katalog. Prezentované stavby byly vybrány na základě odborné ankety uspořádané na jaře 2017 mezi architekty, historiky a teoretiky architektury.

Jedním z cílů výstavy je také v předstihu připomenout sté výročí od založení Československa. Prof. Vladimír Šlapeta, jeden ze spoluautorů výstavy, k tomu řekl: „Zanedlouho si budeme připomínat sté výročí naší státní nezávislosti v novodobé historii . To je i příležitost k ohlédnutí: jak se za tu dobu změnila fyzická podoba našich měst a obcí. Které stavby nebo jejich soubory se staly nedílnou součástí naší národní identity nebo dokonce „ikonami“, symboly naší státnosti , k nimž vzhlížíme s úctou, obdivem a pokorou.

Výstava bude v Ostravském muzeu (Masarykovo nám. 1, Ostrava), otevřena do 30. 11. 2017, ve všední dny od 9 do 17 hodin, v sobotu od 9 do 13 hodin a v neděli od 13 do 17 hodin. Výstavu pořádá nakladatelství Foibos Books, které se již dlouho zabývá popularizací architektonického dědictví České republiky (například skrze edici Slavné vily), s podporou Kabinetu architektury a Ostravského muzea a za finančního přispění Moravskoslezského kraje, města Ostravy a Státního fondu kultury ČR.

(nm) tz