Vandalové poničili čerstvě zrestaurovanou plastiku

Sotva byla na své místo před Domem umění v Moravské Ostravě umístěna zrekonstruovaná plastika Úsvit, hned se stala terčem útoku vandalů, kteří při „vylepšování“ vzhledu plastiky zřejmě netušili, že je sleduje strážník obsluhující kamerový systém.

Ve středu 8.listopadu byla zpátky před Dům umění v Moravské Ostravě umístěna zrekonstruovaná plastika s názvem Úsvit, přezdívaná též obyvateli Ostravy jako „brýle“. Netrvalo dlouho a den nato se stala terčem vandalů.

Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou večerní zaregistroval strážník obsluhující kamerový systém na ulici Umělecká tři mladíky, kteří se zastavili u zrekonstruované plastiky „brýlí“. Jak se později ukázalo, neměli záměr kochat se zrekonstruovanou plastikou. Dva z mladíků totiž vytáhli z kapes předmět připomínající fix a napsali nějaké nápisy na plastiku. Třetí muž mezitím hlídal okolí.

Po jejich odchodu z místa pohyb trojice nadále monitoroval strážník obsluhující kamerový systém. Odchodovou trasu společně s popisem ihned předal nejblíže situovaným hlídkám. Netrvalo tak dlouho a tři vandalové (16,22,33) byli zadrženi hlídkami na ulici Poděbradova.

Ohledáním plastiky bylo následně zjištěno, že na pravé straně brýlí jsou nápisy bíle barvy o velikosti patnáct krát sedm centimetrů. Na pravém boku těla plastiky pak byl zjištěn další zlatavý nápis o velikosti dvacet krát dvacet centimetrů.

Vzhledem k tomu, že všichni tři muži byli podezřelí ze spáchání trestného činu, celou věc si i se zadrženými muži převzali kolegové z Policie České republiky.

(ab)