VALÍME SE SLEZSKOU UŽ POŠESTÉ ANEB TOHLE JINDE NEZAŽIJETE

V sobotu 12. září vypukne na Slezské Ostravě již 6. ročník unikátní akce Valíme se Slezskou.  Akci tradičně podporuje městský obvod Slezská Ostrava.

Autory akce Valíme se … městem jsou Zdenka Vápeníková a Kostas Michailidis z Karviné, kteří celý koncept vymysleli před patnácti lety pro propagaci místních zajímavých míst i organizací a propojení různých komunit.

Sami autoři zdůrazňují, že se nejedná o soutěž ani závod, ale o zážitkovou soutěžní hru. Hlavním cílem celého dne je tedy prožití netradičních zážitků, které jsou umocněny tím, že je sdílíte s partnerem ve dvojici. Společně hledáte a poznáváte zajímavá místa, řešíte různé rébusy, sportujete, hrajete si, překonáváte různé překážky a hlavně se u toho výborně bavíte.

V roce 2015 se ve Slezské Ostravě zformoval tým nadšenců, který akci Valíme se městem přenesl na Slezskou Ostravu a s podporou autorů i vedení obvodu zde uspořádal první ročník. Organizačně akci zaštítila Edita Kozinová s organizací Tricomunity. A co se tedy pro vás každoročně chystá? Celá akce je složena z několika částí. Tou hlavní je samotná zážitková soutěžní hra.

Již od května je spuštěno on-line přihlašování soutěžních dvojic, ale je možné přihlásit se i na místě v den konání akce. Soutěžícími mohou být dvojice libovolného složení ve věku od 15 let – manželé, přátelé, kolegové, příbuzní i náhodně složené dvojice. Jsme nadšeni, že spousta dvojic se naší hry účastní každoročně už od prvního ročníku. Máme ale i případy, kdy se dvojice poznala až na startu. V jednom ročníku jsme splnili přání účastníkovi se zdravotním postižením, který se pohyboval na handbiku.

Jiné soutěžící zase na poslední chvíli vypadl parťák a my jsme zmobilizovali síť různých kontaktů, až se nám pár hodin před startem podařilo najít náhradníka. Dvojice se tak skutečně poprvé viděla a seznámila až při registraci. Dojíždějí za námi i fanoušci hry z jiných měst a obcí. Některé dvojice do hry vstupují s ambicemi na vítězství a nejrychlejší čas, ale mnohé upřednostňují spíše ty zážitky a na celkovém pořadí či počtu splněných úkolů jim tolik nezáleží.

Soutěžní hra spočívá v tom, že pro daný den je na území Slezské Ostravy vytvořeno 10 tajných soutěžních stanovišť, na kterých pak dvojice společnými silami plní různorodé úkoly. Pokaždé se snažíme soutěžící přivést na zajímavá místa, ukázat jim, co všechno ve Slezské Ostravě máme, jaké organizace, firmy a lidé tady působí. Rádi dvojice přivádíme i na místa, kam by se běžně nedostaly. Mezi taková v minulých ročnících patřily například katakomby bývalého protiatomového krytu, vrchol těžební věže bývalého dolu Petr Bezruč, vysokoškolské koleje, botanická zahrada, původní stadion Bazaly aj. Je skvělé, jak účastníci každoročně žasnou, co zase na Slezské zajímavého objevili.

Další velkou a nezbytnou součástí celé akce je doprovodný program. V prostorách před Gymnáziem Hladnov sídlí hlavní stanoviště pro start a cíl soutěžních dvojic. Kromě toho je tady ale vytvořeno množství zajímavých aktivit pro děti a pódium pro doprovodný program. Na své si tedy přijdou i ti, kteří se hry přímo neúčastní. Některé dvojice zde mají i své fanoušky, zveme ale všechny, kdo chtějí strávit příjemný den se zábavou pro děti a dobrým občerstvením. Hlavní hvězdou letošního doprovodného programu bude úspěšný rockový sbor Hladnov Rock Choir složený ze studentů a učitelů místního gymnázia. Organizaci veškerých aktivit u gymnázia má na starost Edita Kozinová se svým týmem. Do programu a aktivit pro děti jsou každoročně zapojeny i místní organizace jako Knihovna města Ostravy, ZŠ Těšínská či různé sportovní kluby.

Přijďte se 12.9. od 11 hodin pobavit ke Gymnáziu Hladnov, ať už jako soutěžící nebo diváci! Na své si přijdou dospělí i děti. Pro všechny soutěžící i děti máme opět připraveny atraktivní ceny. Pro lepší představu se můžete na ukázky našich akcí podívat na YouTube (pod heslem Valíme se Slezskou). Více informací najdete na www.Tricomunity.org, sledujte nás také na FB.

(nm) Zdroj: Město Ostrava