V PÁTEK SE OTEVŘOU HASIČSKÉ STANICE V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI

Malé i velké zájemce zvou profesionální hasiči každoročně na Den požární bezpečnosti (DPB), který letos vyšel na zářijový „pátek třináctého“ (13.9.2019) a je tradičně spojen s možností prohlídky moderní techniky a zázemí 22 hasičských stanic Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), včetně nedávno otevřeného Integrovaného výjezdového centra (IVC) v Českém Těšíně.

Všechny hasičské stanice HZS MSK budou mít letos otevřeny dveře a vrata pro veřejnost jednotně od 9 do 16 hodin, centrální hasičská stanice v Ostravě-Zábřehu kvůli množství naplánovaných ukázek již od osmi hodin. Vstup zdarma bude v pátek 13.9. mít Hasičské muzeum města Ostravy (9-17 hodin). 

Akci koordinuje v celé ČR Česká asociace hasičských důstojníků (ČAHD). Letos je Den požární bezpečnosti zaměřen na kontrolu průjezdnosti ulicemi měst a sídlišti a dostupnosti nástupních ploch pro požární techniku u bytových domů. Tyto kontroly se budou postupně konat v celém Moravskoslezském kraji od čtvrtku 12.9. do soboty 14.9.2019.

V Ostravě bude na DPB otevřeno všech 6 hasičských stanic – Zábřeh, Fifejdy, Poruba, Jih, Slezská Ostrava a Přívoz. Nejzajímavější program bude tradičně na centrální hasičské stanici v Ostravě-Zábřehu, i dopoledne nejenom pro školy. Na každou celou hodinu jsou postupně připraveny dynamické ukázky moderní techniky a zásahů, např. vyprošťování osob z havarovaného vozidla, mobilní „mluvicí“ sirény, kombinovaného hasicího automobilu, silného automobilového jeřábu Terex…

Připraveny jsou zde ukázky kontejneru nouzového přežití, detektorů signalizující úniky nebezpečných plynů v domácnostech, přenosné hasicí přístroje, evakuační zavazadlo i soutěže pro děti.

Obdobné ukázky budou mít připraveny i další stanice HZS MSK. Častým tématem bude průjezdnost komunikací zásahovými vozidly, správné parkování a v této souvislosti rovněž problematika zásahů u dopravních nehod či požárů ve výškových objektech. Nebudou chybět ukázky hasičské techniky, výstroje a výzbroje, podle počasí i soutěže pro děti.

Místa dalších otevřených stanic v Moravskoslezském kraji podle okresů:

– Frýdek-Místek, Nošovice a Třinec

Nový Jičín a Bílovec

– Bruntál, Krnov a Rýmařov

– Opava, Hlučín a Vítkov

– Karviná, Havířov, Orlová, Český Těšín a Bohumín

V sobotu 14.9.2019 se ve Frýdku-Místku uskuteční historicky první setkání hasičských praporů Moravskoslezského kraje (několika stovek) se začátkem v 10 hodin mší svatou v bazilice Navštívení Panny Marie a navazujícím slavnostním průvodem z Mariánského na Zámecké náměstí a samozřejmě s doprovodným programem.

(ab)