V Ostravě se začne stavět Městské centrum uměleckých terapií Skořápka

Rada města schválila vítěze veřejné zakázky, který zrekonstruuje objekt bývalé mateřské školy v obvodu Mariánské Hory a Hulváky v ulici U Dvoru. Vznikne v něm Městské centrum uměleckých terapií Skořápka, které bude součástí Lidové konzervatoře a Múzické školy Ostrava, jediného zařízení svého druhu v České republice.

Sloužit bude mimoškolní výchově uměleckého zaměření. Do výběrového řízení na dodavatele se přihlásilo šest firem, nejnižší nabídnutou cenu 26,1 milionu korun s DPH podala ostravská společnost Intoza.

„Projekt Skořápky má za sebou velmi složitou a dlouhou dobu přípravy, která má po letech šanci přetavit se do reality. I proto je velmi důležité, že Rada města Ostravy si je vědoma nutnosti nezastavovat plánované investice navzdory současnému ekonomickému propadu, ale úspory hledat spíše v běžných výdajích. Rekonstrukci bychom mohli zahájit v druhé polovině května po splnění všech formálních náležitostí, samotná stavební činnost bude trvat 30 týdnů,“ uvedla náměstkyně pro investice Zuzana Bajgarová.

Ve dvoupodlažní budově bude cvičná kuchyně a keramická dílna s vypalovací pecí a hrnčířským kruhem. V suterénu potom místnost se speciální akustikou pro bicí nástroje, muzikoterapii a rytmickou terapii. Ve druhém patře budou učebny pro múzické, výtvarné a rukodělné disciplíny a ve foyeru výstavní prostory a místo pro čekající rodiče. V přízemí se vybuduje víceúčelový zrcadlový sál, a také denní stacionář i pro mentálně postižené děti. V celém objektu bude kompletně bezbariérové sociální zázemí pro žáky i pedagogy. Projekt přestavby zpracovala společnost Poel.

„Mám obrovskou radost, že zahajujeme realizaci projektu, který rozšíří možnosti působení tohoto unikátního zařízení. Škola až tak nezkoumá talentovou způsobilost, přijímá všechny zájemce, a nabízí jedinečnou programovou nabídku pro hendikepované žáky, která nemá v republice z pohledu komplexnosti obdoby. Je dobře, že právě pro takové zařízení vytvoříme další nové krásné zázemí,“ řekl náměstek pro sociální oblast Zbyněk Pražák.

(nm)