V budově radnice začala výměna oken

Více než 1100 oken bude postupně vyměněno během čtyř následujících let v budově Nové radnice. Protože radnice je nemovitou kulturní památkou a nachází se v městské památkové zóně Moravská Ostrava, budou nová okna věrnými replikami stávajících. Budou z dubu, stejných rozměrů i členění, zachována bude subtilnost profilů i způsob a směr otevírání křídel.

Zhotovitelem zakázky je Truhlářství Petr Kaiser z Rožmitálu pod Třemšínem, které vyhrálo veřejnou zakázku s nejnižší nabídkovou cenou 78,4 mil. korun bez DPH. Foto: R. Stejskal

„Památkáři trvali na striktním dodržení současné podoby oken, umožnili nám pouze jednu změnu – pro výplně vnějších křídel oken můžeme použít izolační dvojsklo. Budou tak splněny tepelně technické požadavky a zlepší se také hlukové parametry oken. Výměnou oken pokračuje proces energetických úspor, který byl zahájen regulací vytápění budovy. Mělo by tak dojít k synergickému efektu a budoucím úsporám při vytápění budovy,“ řekl investiční náměstek Břetislav Riger.

Realizace zakázky začala 19. května v ranních hodinách. Práce jsou rozděleny do čtyř etap. Letos bude vyměněno 317 oken v levém křídle radnice. Druhá etapa je naplánována na květen až říjen 2018 a týká se 231 oken v pravém křídle radnice. Třetí etapa v období od května do října 2019 předpokládá nejen výměnu 514 oken ve střední části budovy radnice, ale také repasi vitráží u hlavního schodiště. Poslední etapa bude realizována v roce 2020 a zahrnuje celkem 121 oken v přístavbě na Sokolské ulici. V tomto případě se už nejedná o kulturní památku, ale o část, která se nachází v památkové zóně.

Okna v radniční budově jsou stará 86 let. Prozatím jsou vyměněna pouze v místnostech, které byly již rekonstruovány, tj. ve firemní školce a místnosti centrálního bateriového zdroje.

Prohlédněte si video z výměny oken v Nové radnici: https://youtu.be/jkLyFYjl_L8

(nm) text a foto Ostrava.cz