Urologie Městské nemocnice Ostrava má nově jednotku intenzivní péče

Oddělení Urologie v Městské nemocnici Ostrava má nově jednotku intenzivní péče, ve dvou pokojích je celkem šest lůžek. Umístěny jsou v prostoru bývalých pooperačních pokojů lůžkové stanice urologického oddělení v pavilonu A. Nová jednotka byla dokončena již v březnu, do provozu se dostává v tomto týdnu po ukončení zákazu plánované operativy. V Městské nemocnici Ostrava narostl počet intenzivních lůžek z 82 na 88. Dohromady má v současné době MNO devět jednotek intenzivní péče a další dvě dětské JIP.

Nové pracoviště je určeno pro akutní lůžkovou péči po provedených operačních výkonech, se zajištěním nutné soustavné pooperační lékařské péče. Po provedení stavebních a dispozičních úprav vznikly dva pokoje vybavené příslušenstvím, nové pracoviště sester, upravené je hygienické zařízení pro pacienty, sklad a čisticí místnost.

„Potřeba vybudování urologické JIP souvisí s nutností adekvátní intenzivní péče po některých typech operací. V posledních letech se navýšil nejen počet pacientů, ale také složitých zákroků s nutnou pooperační péčí. Dočkali jsme se tolik potřebné jednotky intenzivní péče, kterou můžeme začít okamžitě využívat,“ uvedl primář oddělení Rostislav Kuldan.

Na urologickém oddělení MNO se během několika let výrazně navýšil počet složitých, převážně laparoskopických výkonů vyžadujících intenzivní pooperační péči. Ta byla dosud poskytována na chirurgické JIP. Pacienti převážně starších ročníků mají mnoho přidružených nemocí, navíc Ostrava v současné době disponuje pouze dvěma plnohodnotnými urologickými odděleními.

Oddělení vloni provedlo 2880 operací, hospitalizace se týkala 1375 pacientů. V roce 2019, který nebyl ovlivněn pandemií covid-19, má oddělení na svém kontě 2951 operací a 1576 hospitalizovaných pacientů. Provádí zejména miniinvazivní laparoskopické a endoskopické výkony, které jsou moderním trendem oboru. Díky zkušenostem a dostatečné technické a instrumentační výbavě má vysokou úroveň.

Oddělení Urologie v MNO má dohromady 25 lůžek a dva nadstandartní pokoje. Disponuje dvěma operačními sály a ambulantním zákrokovým sálem. Nově kapacitu oddělení doplnila urologická JIP s dvěma pokoji s celkovou kapacitou 6 lůžek. Má 8 kmenových lékařů, další 4 na částečné úvazky, až 21 sester a pět zaměstnanců z kategorie pomocný personál.

Stavba s náklady 7,3 milionu korun trvala 4 měsíce a zhotovitelem byla společnost Bohumínská stavební. Hrazena byla plně z rozpočtu města, z Fondu pro rozvoj Městské nemocnice Ostrava, ve kterém je aktuálně téměř 717 milionů korun.