UKRAJINSKÝ VELVYSLANEC JEDNAL O MOŽNÉ SPOLUPRÁCI

Velvyslanec Ukrajiny navštívil v pondělí 8. dubna Ostravu. V prostorách Nové radnice jej přijal primátor Tomáš Macura.

„V Ostravě jsem byl již několikrát, ale poprvé jako velvyslanec Ukrajiny,“ řekl v úvodu jednání velvyslanec Jevhen Perebyjnis. V debatě zmínil situaci na Ukrajině i probíhající prezidentské volby. Následně se jednání zaměřilo na možnosti hospodářské spolupráce.

Primátor popsal proměnu Ostravy z průmyslového města v moderní metropoli, která sází na inovace, výzkum a vývoj. Velvyslance připomenul, že Vítkovické železárny i Nová huť zpracovávaly ukrajinskou rudu. Zajímal se také o možné účast a o spolupráci na kulturních projektech.

Velvyslanec naznačil, že v budoucnu by mohl být v Ostravě zřízen honorární konzulát, který by navazoval na práci ukrajinského konzulátu v Brně.   Jedenapadesátiletý Jevhen Perebyjnis působí jako velvyslanec v České republice od ledna 2017, předtím byl velvyslancem v Lotyšsku a Švédsku, avšak již v letech 2001 až 2004 pracoval jako rada ukrajinského velvyslanectví v České republice a v letech 1994 až 1998 jako tajemník velvyslanectví Ukrajiny v Praze. Jevhen Perebyjnis hovoří česky.

(ab) Zdroj: Město Ostrava