Trápí vás migrény? Zkuste naslouchat svému tělu a zjistit, co je spouští

Foto: Zdroj Pixabay

Urputná pulzující bolest hlavy, světloplachost, ale i zvracení. To jsou projevy migrény, chronického onemocnění, které postihuje cévy v mozku. Nemocný trpí záchvatovými bolestmi hlavy, které ho mohou na několik hodin, ale i dní zcela ochromit. Víte, jak nejlépe tišit migrénu?

Migrénu nelze zaměňovat s běžnou bolestí hlavy. Lidé trpící touto nemocí popisují intenzivní, převážně jednostrannou bolest uvnitř hlavy. Někdy mluví i o pulzující bolesti, kterou nejde utišit. Mnohdy bývá doprovázena nevolností či zvracením. Pro vědce i lékaře je toto onemocnění stále tak trochu záhadou. Na jejím vzniku se mohou podílet genetické předpoklady, ale i prostředí a celkový psychický stav člověka. Za jeden z nejčastějších spouštěčů migrén bývá označován například stres.

 

Zaměřte se na možné spouštěče

Pokud i vy trpíte tímto nepříjemným onemocněním, zkuste nejprve vypozorovat, co vám bolesti obvykle způsobuje, a do budoucna se těmto spouštěčům snažte vyhýbat. Vedle stresu se mezi rizikové faktory řadí změna počasí, nedostatek nebo naopak přemíra spánku, silné zvuky nebo světelné vjemy a nedostatky v pitném režimu či jídelníčku. Ženy mohou být k migrénám náchylnější v souvislosti s hormonálními změnami během těhotenství, menstruace či klimakteria. Jisté riziko představuje rovněž užívání hormonální antikoncepce.

 

Svůj stav konzultujte s lékařem

Každé tělo je jiné, tudíž zkoušejte, co pomáhá právě vám. Využijte široké nabídky volně prodejných léků k tišení bolesti. Zkusit můžete aspirin, ve kterém je obsažena kyselina acetylsalicylová, nebo sáhněte po přípravcích s obsahem paracetamolu. Svou službu ale udělá i obyčejný ibuprofen. Výběr vhodného léku vždy konzultujte se svým lékařem či lékárníkem. Kyselina acetylsalicylová se například nedoporučuje ženám v období menstruace, jelikož může způsobovat silnější krvácení. Diagnostiku a léčbu proto svěřte do rukou odborníků. Neurologie v Ostravě nabízí komplexní řešení vašich problémů.

 

Choďte na procházky a zkuste hořčík

Za nejefektivnější preventivní opatření je považována úprava životosprávy. Doporučuje se omezit potraviny bohaté na cukry a smažená jídla. Vhodným doplňkem stravy je hořčík, jelikož má blahodárný účinek na fungování nervové soustavy. Do svého týdenního režimu přidejte také přiměřenou fyzickou aktivitu. Dlouhé procházky ve svižném tempu prokrví tělo a příjemně ho unaví.

 

Veďte si podrobný deník

Zkoumejte, jak vaše tělo reaguje na různé podněty a za jakých okolností se migréna spouští. Veďte si deník, do kterého si zapisujte všechny podrobnosti týkající se migrenózního záchvatu (jeho délku, kde jste se zrovna nacházeli, co vám přineslo úlevu apod.). Pokud odhalíte pravděpodobné spouštěče vašich migrén, máte napůl vyhráno. Snažte se jich napříště vyvarovat a pro případ nouze s sebou noste alespoň jednu dávku léku, která vám při migréně pomáhá utlumit bolest.

(nm)