Tisíce zapojených mladých sportovců a nadějí, to je unikátní projekt obvodu Ostrava-Jih School games

Sedm tisíc dětí, tři a půl tisíce sportovců, šestnáct zapojených základních škol, osm disciplín, tři kvalifikační dny a jedno obří finále. To jsou School games, unikátní projekt, který v těchto dnech připravuje pro městský obvod Ostrava-Jih společnost Rainbow Run, pořadatel populárního duhového festivalu. O co jde a čím je projekt unikátní?

School games jsou velký sportovní projekt pro školáky od 7 do 15 let, který je pro celý obvod Ostrava-Jih přínosem hned ve dvou rovinách. Snaží se nejen probudit u dětí zájem o sport, ale jeho výstupem budou i cenné rozsáhlé studie, které budou zaměřeny právě na školáky z nejlidnatější části Ostravy.

„Jedná se o zapojování dětí do různých sportovních aktivit během celého roku, v podobě přípravy na kvalifikační dny a finále, kterými celý projekt vyvrcholí, chceme tak nesportovní děti naučit se hýbat, probudit u nich lásku ke sportu, disciplínu a fairplay,“ vysvětluje místostarosta Ostravy Jihu, iniciátor a současně patron celé akce.

Dvě studie budou probíhat formou dotazníkového šetření, třetí vyhodnotí na základě postupných měření zdravotní stav a fyzickou kondici dětí. „První studie bude zaměřena na životní styl a stravovací návyky dětí v obvodu Ostrava Jih. Druhá vyhodnotí jejich zdravotní stav a fyzickou zdatnost a se zaměří na výzkum jejich závislosti na sociálních sítích, hrách a návykových látkách,“ popisuje dále Radim Ivan s tím, že je rád, že je organizace v rukou tak zkušeného pořadatele, jako je společnost Rainbow Run. Ta již několik let pořádá nejen v Ostravě, velmi oblíbený a hojně navštěvovaný duhový běh městem. Ukočírovat několikatisícový dav sportovců různého věku proto pro ni nebude problém.

Druhou částí projektu jsou, jak už název napovídá, školní hry. Soutěží se v osmi disciplínách, kterými jsou atletika, přehazovaná, in-line, biatlon, streetball, fotbal, vybíjená a formule. Každá škola může přihlásit až 220 dětí. Každé dítě se může účastnit pouze jednoho sportu. Chybět nebudou ani nesoutěžní disciplíny. Vrcholem soutěží bude na konci června velké finále, kterému předchází tři kvalifikační dny. Ty se v závislosti na počasí uskuteční buď 13. až 15 května, nebo 16 až 17. května.

„Učíme děti sportovat, sportovec je v každém z nás,“ říká závěrem místostarosta Ostravy-Jihu Radim Ivan.

Ilustrační foto

(ab)