Taktické cvičení odřadu pro vyhledávání a záchranu osob ze sutin

Na Liberecku proběhlo tento týden náročné třídenní cvičení speciálního odřadu USAR (Urban Search And Rescue) specializujícího se na vyhledávání a záchranu osob ze sutin zřícených nebo staticky narušených budov. Námětem cvičení byla záchranná akce po ničivém zemětřesení, při kterém došlo k destrukci velkého množství budov a byla vážně narušena infrastruktura celé oblasti.

Od středy 16.10.2019 do pátku 18.10.2019 probíhalo v okolí Mimoně na Liberecku cvičení českého těžkého odřadu CZERT HUSAR. Odřad, který byl na místo události vyslán Generálním ředitelství HZS ČR, čítal celkem 68 členů. Převážnou část odřadu tvořili příslušníci HZS hl. m. Prahy a HZS Moravskoslezského kraje, doplněni o statika a 2 lékaře z Úrazové nemocnice Brno. Odřad doplnilo i 8 kynologů se svými psy, kteří jsou atestováni pro sutinové vyhledávání. Technickou pomoc zajišťoval Záchranný útvar HZS ČR z Hlučína.

V Ralsku nastalo zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály, které mělo epicentrum asi 30 km od města Mimoň. Následkem tohoto ničivého jevu došlo k  destrukci nejen většiny budov, ale také infrastruktury, včetně velkého poškození dodávek vody a energií. U zbylých budov byl předpoklad velké nestability a rizika zhroucení.

Během zásahu odřad prováděl průzkum zasažené oblasti, vyhledávání a záchranu osob v celkem čtyřech sektorech v blízkosti bývalého vojenského letiště Hradčany a dále u obce Svébořice. V průběhu záchranných operací bylo lokalizováno a zachráněno celkem 16 živých osob.

Cvičení bylo současně prověrkou aktivačních procedur pro vyslání těžkého USAR odřadu ČR v souvislosti se splněním požadavků dle mezinárodní metodiky INSARAG a přípravou na obhajobu certifikace podle standardů INSARAG, kterou bude tým absolvovat v květnu 2020.