Svinovské mosty dostaly ochranu proti holubům ničícím eskalátory a výtahy

Technologie Svinovských mostů mají nové ochranné sítě a trny proti holubům. Nechaly je tam umístit Ostravské komunikace, a.s., které se o nejvýznamnější dopravně přestupní uzel v Ostravě starají. Důvodem zásahu bylo, že holubí peří a trus nejen zanáší prostředí, ale také ničí čidla a procesory počítačově řízených eskalátorů vedoucích na nástupiště MHD. Akci v součtu za zhruba 300 tisíc korun uhradilo město. Provedení Ostravské komunikace konzultovaly i s ornitology.

„V minulých dnech úspěšně skončila celá první etapa instalace sítí na Svinovských mostech. Další pak naváže ještě letos v srpnu, po ochranném období pro hnízdění rorýsů. Sítěmi pak bude chráněna i spodní část celého mostu, takzvaná mostovka,“ uvedl náměstek ostravského primátora pro dopravu Vladimír Cigánek.

Ochranné sítě musela na svinovské mostní konstrukce, s ohledem na podmínky ochránců přírody, umisťovat specializovaná, k tomu oprávněná firma. Podle ředitele Ostravských komunikací Daniela Lyčky šlo o náročnou práci. „Veškeré zásahy na Svinovských mostech jsou mimořádně náročné, protože probíhají zhruba 11 metrů nad zemí a je nutné používat i plošiny a jeřábovou techniku,“ komentoval.

Ochranné sítě proti holubům jsou pro cestující prakticky neviditelné. Jsou umístěny vespod mostů, na římsách a v prostoru mezi pilíři a schody na mostech. Zhotoveny jsou z materiálu s oky zhruba centimetr na centimetr. To podle Hynka Hurníka z Ostravských komunikací, který má mimo jiné na starosti správu svinovského uzlu, zajistí i to, že se holubi nebudou pohybovat ani přímo v eskalátorech, což byl dosud také častý jev.

„Na ochraně konstrukcí pracujeme už třetí sezonu. Součástí jsou i hroty bránící usedání holubů mezi konstrukční prvky mostů, střechy a sloupy veřejného osvětlení v místě Svinovských mostů – nástupiště autobusů. Tato opatření se nám velmi osvědčila. Chráníme tak hygienu i majetek,“ doplnil Hurník.

(nm)