Strategická průmyslová zóna Mošnov přivítá nového investora

Zastupitelé města na svém prosincovém zasedání schválili prodej pozemku ve Strategické průmyslové zóně Mošnov. Během dvou let na ploše cca 20 tisíc m2 postaví nový moderní závod čínská firma XZB, kde v plně automatizovaných provozech najde práci minimálně 50 lidí, z toho nejméně 10 pozic budou místa s vyšší přidanou hodnotou. Pozemek byl prodán za 7,14 milionu korun bez DPH.

Firma působící v automobilovém průmyslu byla založena v roce 2002. Jejími produkty jsou hydraulické vyvažovače ventilové vůle, vahadla a další komponenty určené pro výrobu motorů. Hlavní know-how firmy je tváření za studena. Společnost vlastní mnoho patentů a užívá při výrobě poslední nejmodernější technologie. Podíl zaměstnanců, kteří pracují ve vývoji a výzkumu, přesahuje 20 %. Stejnou politiku firma uplatní také v České republice.

Prioritou města již nejsou jen nová pracovní místa, která bylo potřeba řešit v době, kdy Ostrava procházela transformací, ale především aktivity investorů navazující na naše vysoké školy. Dáváme proto přednost těm společnostem, kde existuje předpoklad propojení jejich vědeckovýzkumných aktivit s naší akademickou sférou. Stále tak platí, že před montovnami upřednostňujeme společnosti s pracovními pozicemi s vyšší přidanou hodnotou, což v případě společnosti XZB bezesporu platí,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

V zóně už působí 7 firem, které zaměstnávají 4 tisíce lidí, a výše prostředků, které společnosti do svého provozu investovaly, činí téměř 13 miliard korun. Dané území je unikátní v rámci republiky svou polohou, je napojeno na silniční a železniční síť. Ojedinělý logistický uzel v celém nejen středoevropském měřítku z ní potom dělá přímá návaznost na mezinárodní letiště.

Kvalitní úroveň vysokého školství v regionu nám dává naději, že zde nalezneme dostatečný počet vysoce kvalifikovaných pracovníků, kteří přispějí k rozvoji firmy a zároveň budou mít možnost vědecké práce. To byl také důvod, proč si firma XZB vybrala pro svou expanzi do Evropy lokalitu průmyslové zóny Mošnov. Blízkost dálnice, letiště a železnice dávají firmě velkou konkurenční výhodu, která by se ruku v ruce s high-tech technologiemi mohla brzy stát významným prvkem dalšího rozvoje regionu,“ doplnil ředitel závodu Jan Teufel.

Strategická průmyslová zóna Mošnov je jedním z největších rozvojových areálů v České republice, který původně vznikl jako záložní plocha pro automobilku Hyundai, kdyby se Nošovickou zónu nepodařilo včas připravit. Nachází se 25 km jižně od centra Ostravy a zahrnuje plochu 200 hektarů.

(nm)