Stát podpoří tři stavby v Ostravě

Ministr kultury Ilja Šmíd, hejtman Ivo Vondrák a primátor Tomáš Macura (zleva) podepisují memorandum. Foto: Jiří Zerzoň

Primátor Tomáš Macura podepsal za město Ostrava memorandum s vládou České republiky a Moravskoslezským krajem, které stvrdilo spolupráci těchto tří subjektů při výstavbě koncertního sálu Janáčkovu filharmonie, vědecké knihovny a galerie Bílý stín, která bude přístavbou Domu umění.

Memorandum stvrdilo spolupráci města, kraje a vlády při výstavbě tří významných objektů v Ostravě. Během návštěvy vlády v našem kraji je v Třinci podepsali primátor Ostravy Tomáš Macura, hejtman Ivo Vondrák a ministr kultury v demisi Ilja Krejčí.

Koncertní sál Janáčkovy filharmonie bude stát 1,45 miliardy korun. Stát přispěje částkou 600 milionů, město 550 miliony a kraj 300 miliony korun. Letos bude vyhlášena architektonická soutěž, sál by se měl začít stavět v roce 2022.

Moravskoslezská vědecká knihovna zvaná Černá kostka bude postavena podle aktualizovaného vítězného návrhu architektonické soutěže z roku 2006. Stavbu za 1.35 miliardy bude hrazen státem (800 mil. Kč), krajem (400 mil.) a městem (150 mil.). Stavět se má začít v polovině roku 2020, knihovna bude hotova v roce 2022.

Přístavbou domu umění bude Galerie 21. století Bílý stín. Náklady dosáhnou 600 milionů korun, stát přispěje 300 miliony město a kraj shodně částkou 150 milionů korun. Výstavba začne v roce 2020 a potrvá dva roky.

„„Ostrava již desítky let usiluje o výstavbu koncertní haly s perfektní akustikou, dostatečným místem pro posluchače a zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava. V letošním roce vypíšeme architektonickou soutěž. Mimo odborné veřejnosti oslovíme i tři mezinárodně uznávané architektonické kanceláře, které mají zkušenosti s projektováním koncertních síní, jež v praxi již prokázaly své akustické kvality,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

(VRNM) Zdroj: Město Ostrava, www.ostrava.cz