SOUTĚŽ O VÝSTAVBU KONCERTNÍ HALY BYLA ZAHÁJENA

Jméno organizace, která bude mít tu čest a stane se vítězem, se dozvíme v červnu 2019. Město Ostrava se dlouho snaží vystavět koncertní halu s dokonalou akustikou. Koncertní hala by měla být zároveň uspokojivým místem pro posluchače a zázemím Janáčkovy filharmonie. Tato stavba v Ostravě sídlí od roku 1961 ve stylu klasicismu. Již několik let město hledá využití pro tuto nádhernou stavbu.

Už máme jména třech zahraničních ateliérů, které budou k účasti v soutěži pozvány. Jsou to společnosti Steven Holl Architects + Architecture Acts;Konior Studio a jak poslední  Henning Larsen Architects.

K této trojici se připojí další zájemci na základě předložených portfolií prokazujících jejich zkušenosti s takovým typem staveb a adekvátního personálního zajištění projekčního týmu. Žádosti o účast v soutěži bude magistrát města Ostravy přijímat do 21. září. Konečný počet účastníků v soutěži bude omezen na šest společností. Soutěž bude dvoufázová z důvodu značného rozsahu, složitosti a náročnosti předmětu soutěže a jeho součástí. Program celé soutěže je postaven tak, že vítěz by měl být znám v červnu 2019. Poté s ním bude uzavřena smlouva o zpracování projektové dokumentace.

Rada města již schválila složení soutěžní poroty, kterou budou jako řádní závislí členové tvořit primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová. Nezávislými členy poroty jsou architekti Krzysztof Ingarden , Valerie Mulvin, Jakub Szczęsny, náhradníci Adam Rujbr a Tadeáš Goryzcka. A ostatní odborníci.

K financování přípravy a realizace této investičně náročné stavby město již dříve zřídilo speciální účelový fond. Prozatím do něj vložilo z městského rozpočtu částku 100 milionů korun a další budou přibývat. Na základě „Memoranda o spolupráci“, podepsaného letos v dubnu, se k podpoře tohoto projektu zavázal i český stát, zastoupený Ministerstvem kultury ČR částkou 600 milionů korun a také Moravskoslezský kraj ve výši 300 milionů.

Výstavba koncertní haly bude zahájena nejpozději v roce 2022, hotovo by mělo být do konce následujícího roku.

(ab) Zdroj:www.ostrava.cz