Skelet dostaví společnost Smart Innovation Center

Rozestavěný železobetonový objekt naproti Domu kultury města Ostravy, známý jako „skelet“, dokončí společnost Smart Innovation Center (SIC). Na svém zasedání 13. prosince o tom rozhodlo městské zastupitelstvo, když schválilo převod nemovitosti ze současného vlastníka, společnosti Red House Development (RHD), na SIC. Nový vlastník má podle platné smlouvy dostavět objekt do 30. září 2018; sloužit pak bude jako multifunkční dům se zázemím pro rozvojové firmy, vzdělávání a komerční využití.

„Skelet“, který se začal stavět v ulici 28. října na frekventovaném místě poblíž DKMO a krajského úřadu v roce 1987, měl být původně krajským sídlem komunistické strany, po roce 1989 se ale jeho výstavba zastavila. Společnost Red House Development jej koupila v roce 2008, ale ani ona se stavebními pracemi nespěchala. Předloni v červnu proto zastupitelstvo nejprve odmítlo opětovnou žádost RDH o prodloužení termínu dostavby a následně se se společností dohodlo na tom, že do konce roku 2016 dokončí alespoň střechu a opláštění objektu. Společnost RDH sice tuto podmínky splnila, ale následně přišla s návrhem, aby stavbu převzala společnost SIC. Schválení tohoto převodu z hlediska města znamená, že se vzdává možnosti odstoupit od smlouvy s RHD a nabýt nemovitosti, které byly firmě prodány za částku zhruba 52 milionů korun, bezúplatně zpět.

„Nerozhodovali jsme mezi bílou a černou, ale mezi dvěma různými stupni šedi. A v tomto srovnání jsme dali přednost tomu, aby tento objekt dostavěl nový investor, který má větší motivaci a také finanční zdroje k jeho dokončení,“ popsal situaci při hlasování primátor Tomáš Macura s tím, že společnost SIC doložila svoji finanční připravenost a zdrojové krytí investice, a to jak v podobě již přiznané a schválené dotace z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, tak v podobě úvěrového příslibu a bankovních záruk, které město požaduje pro krytí případných smluvních pokut, které by mu příslušely, kdyby SIC nesplnil svoje závazky. Navíc společnost po dohodě nabídla jako kompenzaci finanční vyrovnání ve výši 15 milionů korun, které už byly složeny na účet města.

„Nový investor také deklaroval, že má už vybraného dodavatele stavebních prací, s nímž v případě schválení převodu podepíše smlouvu tak, aby termín dostavby dodržel. Pokud by to nestihl, přísluší městu za každý měsíc prodlení smluvní pokuta ve výši 5 milionů korun. Absolutní výše smluvních pokut je limitována částkou 52 milionů korun, která je zajištěna bankovní záruku,“ uvedl primátor. Jak dodal, v případě, že by město převod nepovolilo a nabylo nemovitost zpět, stanulo by před problémem, k čemu ji vlastně využít. „V dané chvíli pro ni žádnou funkci nemáme. Je to přece jenom specifický typ stavby, který nelze využít k libovolnému účelu,“ vysvětlil Tomáš Macura.

(nm) zdroj: text a foto Město Ostrava, www.ostrava.cz