Silničáři jsou připraveni na zimu

Společnost Ostravské komunikace bude během zimy v Ostravě udržovat přes 300 kilometrů silnic II. a III. třídy a místních komunikací. Letos se vůbec poprvé nebude na území města starat o silnice I. třídy, přestože s jejich údržbou má letité zkušenosti. Veřejnou zakázku ministerstva dopravy na jejich údržbu totiž vyhrálo sdružení firem. Radní pro dopravu Lukáš Semerák potvrdil, že i přesto bude technika v případě kalamity připravena vyjet na tyto silnice.

Na letošní zimu je městská společnost Ostravské komunikace dobře připravena. Předzásobila se šesti tisíci tunami soli, 500 tunami drtě a 80 kubíky speciální solanky, která se dá účinně používat i v mrazu až do -23 stupňů Celsia.

„V letošním roce vůbec poprvé nebudeme udržovat silnice I. třídy na území Ostravy. Jedná se o Místeckou, Rudnou, Opavskou, části Plzeňské, Sokolské a Fryštátské. Zakázku na údržbu silnic I. třídy v celém kraji totiž vyhrálo sdružení firem Eurovia CS, AVE a SOÚS Bílovec. Tendr, který vypsalo ministerstvo dopravy, považujeme za chybný. Jeho vítěz bude pracovat na základě paušálu a ne podle skutečného výkonu. Spolu s krajem jsme na tento tendr upozorňovali již v létě. S dopisem adresovaným ministrovi dopravy i řediteli ŘSD, který podepsali primátor a hejtman, jsme ale nepochodili. Již teď hledáme legislativní a ekonomické možnosti, jak bychom mohli v případě problémů se zimní údržbou, zajistit odklízení sněhu prostřednictvím naši městské společnosti,“ řekl radní pro dopravu Lukáš Semerák.

Připomenul, že za dobu, co se o silnice I. třídy v Ostravě starala městská společnost, nikdy nenastala kalamitní situace. Té se ale nyní obává. „Paradoxně sdružení firem bude díky paušálu více vydělávat, čím méně bude jezdit. Naše technika vyjížděla i preventivně. Když jsme například měli od meteorologů informaci o možné ledovce, dopředu jsme silnice solili. Oni mají nařízení vyjet do 30 minut až po vzniku problému,“ vyjádřil své obavy Lukáš Semerák. Za problém považuje i to, že technika sdružených firem bude vyjíždět v některých případech až z Bílovce, sklady se solí jsou vzdálené a sdružení nemá ani účinnou solanku do mrazů.

(rj) text: Ostrava.cz, foto: archiv

zdroj: http://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/silnicari-jsou-pripraveni-na-zimu