Rozhovor – Koncert Gregorian bude výjimečně pozoruhodný

Rozhovor se zpěváky světové slavné formace

Koncert Gregorian bude výjimečně pozoruhodný

Nejznámější chorálová skupina na světě Gregorian, která se proslavila především chorálními verzemi slavných hitů popové a rockové hudební scény, vstupuje do poslední fáze svého šestnáct let trvajícího turné Masters of Chant. Jeden jeho závěrečných koncertů se uskuteční ve čtvrtek 2. února i v Ostravě.

Při této příležitosti vám přinášíme exkluzivní rozhovor s Chrisem Ticknerem, jedním ze zpívajících mnichů, a jedinou ženou formace Amelií Brightman. Gotická kráska je mladší sestrou slavné Sarah Brightan, zpěvačky skupiny Enigma. Svoje fanoušky dokáže očarovat nejen svým zpěvem, ale hlavně sexy vzhledem a přátelským vystupováním.

V České republice jste hráli již několikrát. Nyní zde chystáte hned pět dalších koncertů. Co si myslíte o českém publiku?

Chris:Pamatuji si, že bylo vždy velmi nadšené. Lidé tleskali na správných místech. Jsme vždy potěšení, když něco takového vidíme, rozdáme nadšeně autogramy.“

Amelia:Vždy jsme zde měli skvělé publikum. Také jsme v České republice udělali jednu ze svých vůbec prvních televizních show. Možná již před šestnácti lety. Lidé jsou tu vždy nadšení a šťastní.“

Jsou nějaké rozdíly mezi publiky v různých zemích?

Amelia: „Ano, velké. Mezi jednotlivými městy jsou velké rozdíly. Ale my bez ohledu na publikum dáváme do vystoupení vše, co můžeme, protože je to naše práce, kterou milujeme.“

Chris: „Je to zajímavá otázka. Když jsme poprvé vystupovali v Tel Avivu několik let nazpátek, trochu jsme se strachovali. Je to už za hranicí Evropy a moc jsme o něm nevěděli. Byli jsme hrozně překvapení, když tam na nás přišly čtyři tisíce lidí. Na druhou stranu během prvního turné, které jsme kdy dělali, tak dorazilo do malého divadla vedle filharmonie v Mnichově asi jen padesát lidí, kteří postupně odcházeli. Oni nepochopili koncept naší muziky a našich vystoupení. To bylo velmi znepokojující. Obecně jsou ale publika všude velmi nadšená.“

Na turné jste byli dlouhých šestnáct let. Nebude se vám stýskat?

Chris: „Ano. Myslím, že se bude stýskat nám všem. Za ta léta jsme se stali velmi blízkými. Když nejsme zrovna na turné, tak organizujeme různé společné večery, kdy jsme všichni pohromadě, dáme si pivo, nebo dvě i tři. Je to velmi příjemné být spolu, protože jsme se stali hodně blízkými přáteli.“

Amelia: „Také se mi bude velmi stýskat. Já úplně miluji vystupovat před publikem. Ráda jezdím z města do města, ze země do země. Baví mě poznávat různé kultury, různé lidi a dávat jim něco skrze naše vystoupení. To je velká věc.“

Pamatujete si svou první společnou show? Jaká byla?

Chris: „Ano, pamatuji. Byla v Hamburku. Nedali nám dostatek času na zkoušení písní ani choreografie. Hudbu jsme dodělali pár dní předtím. Byla to má největší noční můra. Předtím než jsem šel na stage, seděl jsem v malé místnosti, byl jsem úplně bílý a hledal jsem, odkud bych mohl utéct. Publikum bylo nakonec ale úplně báječné.“

Amelia: „Byli jsme všichni absolutně vyděšení. Nevěděli jsme, co máme očekávat, jestli někdo přijde. Nic. Já jsem jen hrála trochu na flétnu a měla jsem v závěru jednu krátkou píseň. Ale nikdy předtím jsem neviděla bandu tak vystrašených mnichů.“

Amelia je umělkyní tělem i duší. Kdyby se nevěnovala hudbě, byla by animátorkou. Velmi ji také fascinuje loutkový svět Jana Švankmajera, a v tomto oboru se také vzdělává. Mimo loutky ji baví hodně cestovat a užívat si jinou kulturu a historii. S tím souvisí i konzumace národních jídel a nápojů.

Uchvátila vás i česká kuchyně?

Amelia: „Hlavně české pivo je skvělé, léčím si jím svoje hlasivky, lépe se mi potom zpívá.“

O tom, zda pivo jejím hlasivkám prospělo, se přesvědčíte také v Ostravě. Naživo oba zpěváky se sborem můžete vidět zpívat v Ostravar Aréně 2. února v rámci posledního turné Masters Of Chant The Final Chapter.

Podrobnosti o výjimečném koncertě i možnosti získat vstupenky najdete na www.gregorian2017.cz.