Rok 2022 přivedl zpět do Beskyd dlouhodobější návštěvníky

Foto autor: autor: DM turistické oblasti Beskydy-Valašsko

Na 316 tisíc vzrostl loni počet návštěvníků Beskyd, kteří se ubytovali v tamních hotelích, což je o 5,5 procenta více než v roce 2019. A zatímco celá Česká republika zaznamenala ve stejném srovnání pokles téměř o deset procent ubytovaných, v Jeseníkách se počet lidí bydlících v tamních hotelích zatím nepodařilo vrátit na úroveň roku 2019.

„U individuálních ubytovatelů strávilo čas dalších bezmála 143 tisíc lidí, což je proti době před kovidem více o 15 procent,“ doplnila ředitelka Destinačního managementu turistické oblasti Beskydy-Valašsko Monika Konvičná.

Jak navíc vyplývá z údajů zveřejněných tento týden na IX. Fóru cestovního ruchu Beskydy-Valašsko, pandemické roky přinesly trend, kdy byl nárůst turistů přebývajících v Beskydech s přenocováním výrazně vyšší v individuálních zařízeních, zatímco hotely se potácely v obrovském propadu.

„Od loňského roku jsme čekali návrat takříkajíc do normálu, protože jinak by hrozil zánik hotelových kapacit. Na cíl vrátit se k ukazatelům roku 2019 jsme zaměřili spolu s podnikateli i řadu aktivit – od rozšíření Beskydy Card na Beskydy-Valašsko Card, přes nové produktové balíčky pro cestovní ruch až po nedávno zavedený společný skipas, na kterém se dohodli a podílí provozovatelé  sedmi ski areálů v Beskydech a na Valašsku,“ hodnotí Konvičná.

Beskydy-Valašsko Card využilo loni o 17,5 procenta klientů horských zařízení více než v roce 2019. Návštěvníci Beskyd v horách v součtu utratili přes 1,3 miliardy Kč.

Cenami cestovního ruchu turistické oblasti Beskydy-Valaško byly na Fóru cestovního ruchu čerstvě oceněny Umělecké vyhlídky a ulička Františka Palackého v Hodslavicích, Vánoční jarmark pro dobrou věc v Hukvaldech a Řemeslný pivovar Ogar v Kunčicích  pod Ondřejníkem.

O těchto ale i dalších atraktivitách se lidé stále častěji dozvídají na specializovaném portálu www.beskydyportal.cz. Ve vyhledávání si tam dramaticky polepšily atraktivity nabízené v Beskydech rodinám s dětmi a také balíčky produktů zaměřených na cykloturistiku. První skupinu informací vyhledalo o 64 procent lidí více než v roce před začátkem koronavirové pandemie. Cykloturistika se stala jednoznačně „skokanem“ srovnávací statistiky, a to s nárůstem o 83 procent proti roku 2019.

Na beskydském portálu turisté najdou mimo jiné náměty na trasy a tematické pobyty, k čemuž si lze jednoduše přes QR kód stáhnout do smart telefonu některou z map pro 53 výletů s popisem, uvedením zajímavostí na trase a informacemi o dalších službách. Speciálně pro Beskydy navíc funguje ještě systém on-line rezervace hotelového ubytování, který také významně přispěl k loňské pohodě v beskydských turistických destinacích, a bude se proto dále rozvíjet.

(nm)