RADEK SLONČÍK PO KAHANU: TVOŘÍME NOVOU DEVATENÁCTKU

Páté místo vybojovala na letošním Zlatém kahanu devatenáctka Baníku Ostrava. Po dvou porážkách ve skupině s Górnikem Zabrze (0:1) a Sigmou Olomouc (2:4) Baník nakonec v boji o páté místo zdolal Žilinu 1:0. Vítězství si odvezli Slovinci z Brinje Grosuplje, druhá skončila Olomouc, třetí MFK Karviná.

Devatenáctka Baníku se na turnaji představila ve složení, které se logicky oproti minulé sezoně muselo změnit. „Barkov, Wojatschke a Tamajka odešli do třetiligového béčka, Kuba Drozd už zakotvil v A-týmu. Tvoříme nový tým, z loňské devatenáctky byli v tom současném, který hrál na Zlatém kahanu, čtyři hráči,“ řekl Radek Slončík, šéf Akademie Baníku Ostrava a trenér týmu U19.

„Kádr jsme doplnili o hráče z loňské osmnáctky, některé kluky ročníku 2003 a dokonce dva hráče ročníku 2004. Jsou to kluci, kteří svou kvalitu mají, ale bude samozřejmě nějaký čas trvat, než se tým sehraje, než vzniknou nové automatismy a zlepší se herní projev,“ řekl Radek Slončík.

Baník na Zlatém kahanu prohrál ve skupině s Górnikem Zabrze 0:1 a s Olomoucí 2:4. „V obou zápasech jsme udělali chyby, které by sehraný tým neudělal. Proti Górniku jsme v prvním poločase měli problém srovnat se s velmi agresivní hrou ze strany soupeře. Ale po přestávce jsme se herně zvedli, nicméně dostali jsme gól ze standardní situace, což rozhodlo,“ glosoval Radek Slončík první vystoupení Baníku na turnaji.

Do toho druhého proti Olomouci vstoupil Baník velmi dobře a zanedlouho vedl 2:0. „A měli jsme dost možností na to, abychom náskok ještě zvýšili. Místo toho jsme ale inkasovali na 2:1 a do přestávky bylo srovnáno. Po pauze jsme začali znovu dobře, v gólové šanci jsme trefili tyč, soupeř otočil na 3:2 a pak už se na nás projevila únava z utkání hraného den před tím. Sigma, pro kterou to byl první zápas na turnaji, byla ke konci živější a přidala ještě jeden gól,“ líčil šéf baníkovské akademie.

Vítězství se Baník dočkal v utkání o umístění. Žilinu zdolal 1:0. „V prvním poločase jsme soupeře přehrávali a chvílemi jsme Žilinu nepustili na naši polovinu, škoda, že jsme dali jen jeden gól. Po přestávce si i soupeř vypracoval nějaké šance, ale stav už se nezměnil,“ konstatoval Radek Slončík.

Suma sumárum? Devatenáctka stojí na začátku cesty. „Litovat, že nám nejlepší hráči odešli, by byl nesmysl. Prokázali, že mají na to, aby se posunuli do dospělého fotbalu a začali si na něj zvykat. Pro jejich vývoj je to důležité a tohle je hlavním smyslem naší práce. My teď musíme dát dohromady nový tým, nové mladé hráče motivovat k maximální práci a připravit pro posun do dospělého fotbalu další kluky. Takhle má akademie fungovat,“ dodal ještě Radek Slončík.

(pd) Zdroj: FC Baník Ostrava