Prudké bouřky zaměstnaly hasiče v Moravskoslezském kraji

Desítky zásahů za sebou mají Moravskoslezští hasiči kvůli prudkým bouřkám, čerpali vodu a řezali stromy

Prudké bouřky zaměstnaly hasiče v Moravskoslezském kraji v průběhu pátečního podvečera 26. června 2020 a následující noci na sobotu. Ve většině případů čerpali vodu ze sklepů či lagun, nikdo neutrpěl zranění.

Od páteční sedmnácté hodiny do sobotní šesté hodiny ranní hasiči v kraji evidují 266 zásahů spojených s počasím – z toho 14 v okrese Frýdek-Místek, 21 Karviná, 78 Nový Jičín, 38 Opava a 115 Ostrava.

Hned šest hasičských jednotek zasahovalo v Jeseníku nad Odrou, kde přívalový déšť zatopil kromě jednotlivých sklepů rovněž prostory v centru obce.

Hasiči museli před záplavou ochránit trafostanici – vykopali několik provizorních kanálů ze vzniklé laguny do řeky a tím se jim podařilo udržet hladinu vody pod kritickým místem.

Před zatopením ochránili rovněž kulturní dům, vodu odčerpávali i z jednoho z bytů v domově seniorů.

Jak déšť postupoval krajem, způsobil potíže například ve Studénce, kde se vylil z břehů Butovický potok a znemožnil tak provoz na několika ulicích ve městě. Hasiči  po opadnutí vody do pozdních večerních hodin odčerpávali zaplavené domy.

Stejná situace nastala později v Ostravě. Hasiči museli po dvacáté hodině odčerpávat vodu z několika garáží, uvolňovat kanálové vpustě či odstranit několik stromů. Na některých místech stavěli hasiči hráze z pytlů, aby usměrnili vodu do míst, kde nenapáchá škodu.

Na silnici I/11 – tedy na “prodloužené Rudné” – se vlivem silného deště sesul svah na komunikaci. Hasiči odstranili nánosy bláta a oba jízdní pruhy uvolnili.

V Dobroslavicích na Opavsku poškodil vítr eternitovou střechu a voda tak začala zatékat do domu. I v dalších částech tohoto regionu řešili hasiči následky přívalových srážek – voda zatopila přízemí rodinného domu v Kružberku, hasiči ve Štáblovicích odčerpávali vodu ze zatopené kanalizace.

Voda zaplavila sklepy a komunikace rovněž na Frýdecko-Místecku. Několik příkopů museli hasiči odčerpat v Jablunkově a snížit tak riziko zaplavení přilehlých rodinných domů.

(nm) Foto: HZS Moravskoslezského kraje