PRODLOUŽENÁ RUDNÁ V OSTRAVĚ SE OTEVŘE DO VÁNOC

Ještě letos bude dokončen 414 metrů dlouhý úsek prodloužené Rudné ulice v Ostravě. Přesný termín otevření důležité komunikace by mohl znám příští týden. Do kolaudace půjde o zkušební provoz a v místě bude omezená rychlost.

Dostavbou posledního úseku bude hotová významná silnice, která má zrychlit dopravu mezi krajským městem a Opavou a vyvést auta z přetížených ulic v Ostravě-Porubě, kterou denně projíždí přes 30 tisíc automobilů. Dostavba úseku přišla na více než 200 milionů korun.

Prodloužená Rudná je částí silnice I/11 a je jednou z nejdůležitějších dopravních staveb v Moravskoslezském kraji. Její dostavbu ale léta brzdily mimo jiné majetkové spory. Důležitou částí stavby je protihluková stěna, kterou místní chtěli. Spor o typ protihlukové stěny byl jednou z hlavních příčin oddalování stavby.

Když Ředitelství silnic a dálnic navrhlo protihlukovou stěnu tak, aby lidem vyhovovala, jednání se odblokovalo. Kdyby se strany nedohodly a muselo se čekat na vyvlastnění pozemku, odhadovalo se, že by silnice byla hotová nejdřív v roce 2027. Se stavbou silnice se v daném úseku počítalo už v roce 1969, od roku 1980 s trasou počítal i ostravský územní plán.

Pozemek ŘSD koupilo v roce 2007 bez závazků i věcných břemen. O dva roky později pracovníci ředitelství zjistili, že se k pozemku věcné břemeno už váže. Majitelům sousedních pozemků zaručuje právo chůze a jízdy. Spory s majiteli pozemků pak stavbu oddalovaly. Proti zdržování stavby několikrát demonstrovali obyvatelé Poruby.

(nm) Zdroj: Město Ostrava