Proč se lidé stěhují z velkých měst? Finance nejsou jediným důvodem

Foto, zdroj: Unsplash.com

Stojí za tím také možnost práce na dálku nebo možnost postavit si dům podle vlastních představ.

Touha po vlastním bydlení je u Čechů silně zakořeněná. Až dvě třetiny Čechů bydlí ve vlastním. Přitom v některých sousedních některých zemích, jako je třeba Rakousko či Německo hrají u lidí prim dlouhodobé pronájmy. Ty u nás však nejsou ze strany pronajímatelů, a ani ze strany samotných vlastníků příliš vítané.

Už velmi mladí lidé tak touží po koupi vlastního bytu respektive domu. Bydlení ve velkých městech, kde je větší koncentrace pracovních možností, je ale čím dál dražší. Ceny zatím neklesají. Kromě toho roste touha mladých rodin po domech a ty jsou v zastavěných oblastech, buď k nesehnání a nebo je jejich pořízení následované potřebnou rekonstrukcí mimo finanční možnosti mladých rodin.

V posledních letech se tedy lidí čím dál více se tedy lidé stěhují za velká města. Mladí lidí začali objevovat kouzlo vesnic, případně menších měst v dojezdové vzdálenosti od těch velkých. Důvodem nejsou jen finance.

Hledání klidu

Kdo by nechtěl, aby jeho děti vyrůstaly v klidném a pěkném prostředí? Přesně to je motivací pro řadu mladých rodin stěhovat se za velká města. Kvůli dětem pak vyhledávají takové obce, kde je v blízkosti školka a alespoň základní škola, aby nemuseli děti dennodenně vláčet do vzdělávacího zařízení autem.

Obce, odkud je možné se ráno dostat do města vlakem, jsou stále vyhledávanější. Zdroj: Pixabay.com.

Možnost jezdit do práce vlakem

Bydlení za městem zjednodušuje také lepší silniční síť a dobrá dostupnost příměstské hromadné dopravy, jako jsou autobusy a hlavně vlaky. Ideálem tak je ráno vodit děti do školy pěšky a pak sednout na vlak a dovézt se do centra města.

Dům podle svých představ

Lidé se už nechtějí přizpůsobovat. Chtějí bydlet v tom, co se jim doopravdy líbí. Na venkově mají lepší možnost výběru. Mají možnost koupit si větší pozemek a postavit si na něm dům podle svojich představ. Nemusí se tak uskrovňovat a mohou si klidně nechat vypracovat hotový projekt domu přímo od architekta přesně podle svých představ. Případně mohou ušetřit a vybírat mezi hotovými projekty domů, jejich pořízení je rychlejší a levnější.

Na venkově máte možnost postavit dům dům podle vašich představ. Zdroj: Djsarchitecture.com

Práce z domu

To, že chtějí mít lidé kolem svého bydlení krásné prostředí, je samozřejmé, protože jej využívají také na práci. Buď pracují tzv. na volné noze nebo jim zaměstnavatel umožňuje pracovat z domu. Do kanceláře se tak podívají jednou nebo dvakrát do týdne. Zaměstnavatelé už pochopili, že flexibilní pracovní doba a možnost práce z domu jsou pro kvalitní zaměstnance velkým lákadlem.

Nahrává tomu i nedávná zkušenost způsobená pandemií nového koronaviru, kdy lidé museli být zavření doma několik měsíců. Zaměstnavatelé zjistili, že to jde i takto a že není nutné, aby lidi chodili do kanceláře každý den. Pracující tak mají více volnosti a nemusí se každý den hnát z a do práce. Bydlení v blízko práce už tak není nutností.

(kp)