Primátor se poklonil hrdinům od Zborova

Od bitvy u Zborova uplynulo 2. července sto let. V den výročí bitvy se konal u památníku této bitvy v Husově sadu pietní akt. Hrdinství československých legionářů se přišli poklonit zástupci města, kraje, městských obvodů a vojenských organizací. Primátor Tomáš Macura položil k památníku věnec.

Během pietního aktu v neděli 2. července se hrdinství legionářů poklonil primátor Tomáš Macura a k pomníku položil věnec. Zástupci kraje, městských obvodů, Českého svazu bojovníků za svobodu a Československé obce legionářské pak k pomníku položili kytice.

Bitva u malého haličského města Zborova na Ukrajině ve dnech 1. a 2. července 1917 byla první významná bojová událost československých legionářů na východní frontě.  Legionáři přitom neměli plnit bojové úkoly v první linii, nicméně v průběhu bojů se do první linie dostali.  U Zborova legionářská střelecká brigáda v počtu 3500 mužů prorazila čtyři obranné linie rakousko-uherské armády a dokázala zajmout tři tisíce rakousko-uherských vojáků, kteří většinou pocházeli z Čech.

Hrdinství československých legionářů v bitvě u Zborova později sehrálo důležitou roli na politickém poli. Úspěšná bitva byla při diplomatických jednání využita jako jeden z argumentů pro vznik samostatného Československa.

(rj) text a foto: Ostrava.cz