Předvánoční Souznění nabídne koledy i vzpomínku na Beatles

Letošní ročník Mezinárodního festivalu Souznění nabídne více než 400 hudebníků, zpěváků, tanečníků a účinkujících různých žánrů – od koled až po duchovní tvorbu a slavné písně Beatles.

K největším novinkám, které festivaloví nestoři připravili pro předvánoční čas od 12. do 15. prosince, patří například angažování frontmana kapely Lake Malawi Alberta Černého, kterého publikum zná i z  Charlie Straight. „Lake Malawi za sebou mají pres 300 koncertů v ČR, Polsku, Velké Británii, Rakousku a na Slovensku. Vystupovali na britském The Great Escape Festival v Brigtonu, znají je návštěvníci Colour of Ostrava i Rock for People. Úspěšně reprezentovali ČR na Eurovision letos v Izraeli. Nikdy ale nebyli hosty Souznění, a proto se Albert jako sólista objeví v programu závěrečného galakoncertu,“ říká dramaturg a ředitel MF Souznění Zdeněk Tofel.  

Premiéru bude mít na letošním Souznění Lidová konzervatoř a Múzická škola Ostrava, na které vyrostli umělci působící v Cirku La Putyka, divadle Husa na provázku, hvězdy televizních pohádek, jakou je Kamila Janovičová z Tajemství staré bambitky nebo mezinárodně uznávaná pěvkyně Pavla Flámová, absolventka Schole Cantorum Basiliensis.

„Velký prostor dostane etnická hudba – folklor. Z neprobádaného světa této hudby se letos na Souznění poprvé objeví vynikající korsický Meridianu, vokálně-instrumentální kvartet, který usiluje o zachování autentičnosti starého zpěvu francouzské Korsiky,“ upozornil šéf festivalu Tofel.

Souznění bude ve svátečním čase nabízet také adventní a duchovní hudbu, jakou produkují Musica figuralis a Ensemble Versus, vánoční zvyky, koledy, bohaté lidové tradice i písně s religiózní tématikou v podání Musicy Folklorica, souborů Baldrián, Valášek, Ostravica, Valašský vojvoda, slovenské Gajdošské ľudové hudby Beskyd a mnohých dalších. 

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled, řemesel i gastronomie začne ve čtvrtek 12. prosince ve Frýdku-Místku v kostele svatých Jana a Pavla chrámovou a duchovní hudbou. Tam mimo jiné vystoupí i hvězdný barytonista Tomáš Král. V pátek se Souznění přesune do Kunčic pod Ondřejníkem, kde bude patřit především Haně Fialové, nositelce Ceny Thálie. Sobota 14. 12. bude vyhrazena Kozlovicím. Do nich zavítají zahraniční hosté a také domácí kulturní dědictví v podobě tanečníků Ověnžoku (Owiynziok), svérázného tance ze slezsko-polsko-slovenského trojmezí. V neděli se pak festival uzavírá koncertem v Ostravě – Mariánských Horách a velkým galakoncertem ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Vstupenky budou v prodeji v místech konání koncertů, venkovní program je zdarma, lístky na galakoncert si lze zajisti v Turistickém informačním centru ve Frenštátě p. R.

(ab)