Předseda kontrolního výboru v Havířově Martin Rédr odvolán: Kontroloval to, co neměl?

Na pondělním zasedání Zastupitelstva města Havířova byl koaličními partnery neplánovaně zařazen k projednání bod o odvolání předsedy kontrolního výboru Martina Rédra (Piráti). Jeho odvolání bylo odhlasováno a zároveň byl zvolen předseda nový – člen koalice Jakub Chlopecký (ANO). Ještě absurdnější než fakt, že teď koalice bude kontrolovat sama sebe, jsou důvody odvolání a to, co mu předcházelo.

Počátky sporu musíme hledat na jiném zasedání zastupitelstva, kde občan vystoupil s dotazem k plánovanému obchvatu Havířova. Primátor města mu tehdy nedal adekvátní prostor pro reakci a následoval tak podnět ke kontrolnímu výboru, který chtěl jeho tehdejší předseda Martin Rédr prošetřit. Podle vedení města však tímto krokem postupoval v rozporu se zákonem, což bylo uvedeno jako hlavní důvod jeho odvolání.

Martin Rédr k tomu uvádí: „Za 14 měsíců ve funkci jsem jednal vždy podle platných předpisů a žádného nezákonného jednání v kontrolním výboru jsem se nedopustil. Zřejmě jsem se znelíbil našemu vedení města, když jsem chtěl, aby kontrolní výbor kontroloval…“

„Vykonstruovaným lžím a tlaku koalice v čele se silným tandemem Chlopecký, Bělica (oba hnutí ANO) bohužel podlehla většina zastupitelů, aniž by znala konkrétní důvody a měla šanci vyslechnout pohled odvolávaného kolegy. Z tohoto pohledu se jedná o další důkaz siláckého vedení havířovské radnice ve stylu „Nerušit, vládneme,“

popisuje situaci na včerejším zastupitelstvu Pirát Jan Nezhyba.

Pomyslnou třešničkou na dortu je zvolení nového předsedy kontrolního výboru pana Chlopeckého, který si platné předpisy vykládá dosti svévolným způsobem a hystericky reaguje, pokud se v jednání výboru objeví cokoliv kritického vůči vládnoucí koalici. Můžeme jen tiše doufat, že mezi prvními kroky nového předsedy nebude odstranění jednoho bodu ze Statutu kontrolního výboru, a to Vyřizování stížností a podnětů občanů adresovaných kontrolnímu výboru,“

dodává Rédr.