PŘED 76 LETY NACISTÉ V HRABŮVCE POVRAŽDILI ZAJATÉ SPOJENECKÉ LETCE

V pátek 27. března od 11.00 se u památníku poblíž kostela Panny Marie, Královny posvátného růžence, v Hrabůvce koná připomínka pohnutých událostí z jara 1944.

Dne 29. března byli právě v oblasti Hrabůvky střelou do týla zákeřně usmrceni Squadron Leader (major) 40. bombardovací perutě britského královského letectva (RAF) Thomas G. Kirby-Green a Flight Lieutenant (kapitán) 156. bombardovací perutě kanadského královského letectva (RCAF) Gordon A. Kidder.

Letci byli po sestřelení německou Luftwaffe vězněni v německém zajateckém táboře Stalag Luft III na území okupovaného Polska. Pilot Kirby-Green i navigátor Kidder se účastnili slavného „Velkého útěku“, ve kterém figuroval také příslušník 311. československé bombardovací perutě RAF Arnošt Valenta. Oba muži však byli později zadrženi. Při eskortě na velitelství gestapa do Wroclawi  Němci donutili letce vystoupit a zastřelili je. Jejich likvidace byla v příkrém rozporu se všemi úmluvami o zacházení s válečnými zajatci.

Na pietní akt k uctění hrdinů co nejsrdečněji zvou Československá obec legionářská (Jednota Ostrava 2), Krajské vojenské velitelství Ostrava a Základní škola, Ostrava-Hrabůvka, U Haldy 66, příspěvková organizace.

(ab) Zdroj: Město Ostrava