POZVÁNKY NA PROSINCOVÉ KONCERTY JANÁČKOVY FILHARMONIE

Pozvánky na prosincové koncerty Janáčkovy filharmonie.

Nikolaj Luganskij – ruská klavírní legenda

V rámci cyklu komorních recitálů Janáčkovy filharmonie zavítá do Ostravy další vynikající, všestranně nadaný pianista. Ve společenském sále Domu kultury města Ostravy se 3. prosince 2018 od 19 hodin představí ruská klavírní legenda – Nikolaj Luganskij.

Za následovníka velkých ruských klavíristů označila Nikolaje Luganského jeho učitelka, sama uznávaná klavíristka Tatiana Nikolajeva. „Měl jsem možnost už od velmi mladého věku být v kontaktu s touto geniální ženou. Téměř jsme se spřátelili, i když mně bylo třináct a jí pětašedesát. Poslouchali jsme nahrávky, já chodil na její koncerty. Měl jsem hlad po hudbě, touhu ji poslouchat a vstřebávat ji, a Tatianu Nikolajevu to nikdy neunavovalo,“ vzpomíná na svou učitelku Luganskij.

Časopis Gramophone jej zase nazval „největším průkopníkem“ v interpretaci Rachmaninova a Prokofjeva, zatímco deník The Financial Times vyzdvihl jeho vytříbenost a schopnost ukázat „zářivou krásu“ v Mozartovi a Schubertovi.

Pro Ostravu zvolil Luganskij ale malinko odlišný program. Své umění zde prokáže na skladbách Schumanna (Dětské scény), Debussyho (Bergamská suita a Ostrov radosti), Skrjabina (Sonáta č. 3) a výběru z Deseti preludií Rachmaninova.

Vstupenky na koncert v ceně 180 Kč můžete zakoupit i online na www.jfo.cz

Láska na první poslech tentokrát baletní

Především z baletní hudby sestává program dalšího z cyklu koncertů Janáčkovy filharmonie Ostrava Láska na první poslech pro začátečníky v oblasti klasické hudby. Nese podtitul Půlnoc v Paříži a na programu je 6. prosince 2018 v 19 hodin v Domě kultury města Ostravy. Ostravský orchestr bude řídit polský dirigent Łukasz Borowicz.
Večerem bude posluchače provázet herečka Divadla Petra Bezruče Pavla Gajdošíková, kterou návštěvníci koncertů Janáčkovy filharmonie znají především z představení-koncertů pro rodiče s dětmi, kde spolu s kolegou Michalem Sedláčkem provádějí na scéně nejrůznější alotria.
Výběr skladeb je inspirován pařížským Ballets russes neboli Ruským baletem znamenitého impresária Sergeje Pavloviče Ďagileva. Soubor patřil k nejvlivnějším uměleckým sdružením celého 20. století. V letních měsících měli ruští tanečníci volno a byli v Paříži najímáni do zbrusu nových inscenací, které zásadně hýbaly tanečním, výtvarným i hudebním světem. Úspěšnou dvacetiletou činnost souboru nepřerušila ani válka, až Ďagilevova smrt v roce 1929. Pestrost a síla hudby, kterou Ďagilev využíval a často sám teprve zadával ke zkomponování, bere dech, čehož dokladem bude i tento koncert.
Zazní např. Debussyho předehra k Faunovu odpoledni, části z Korzakovovy Šeherezády, z Čajkovského Labutího jezera nebo Pekelný tanec z baletu Pták Ohnivák od Igora Stravinského.
Vstupenky můžete zakoupit v prodejním místě Janáčkovy filharmonie – Janáček pointu (ve vstupním prostoru DKMO vpravo), v síti Ostravského informačního servisu nebo online na www.jfo.cz

Rybova mše vánoční a Čuj, Miko, čuj!

Vánoční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava s Rybovou Českou mší vánoční by se už pomalu mohl zařadit mezi vánoční tradice. Ten letošní 18. prosince 2018 v Domě kultury města Ostravy bude ale trochu jiný. Zazní totiž mše hned dvě.
Večer zahájí moravská mše vánoční barokního hudebního skladatele Josefa Schreiera. Lze ji považovat za předchůdkyni přibližně o 40 let mladší proslulé pastorální mše Jakuba Jana Ryby „Hej mistře“, která ne vánočním koncertě Janáčkovy filharmonie prostě nemůže chybět. Pastýřská mše s ryze moravskou melodikou, vychází z valašského lidového prostředí a patří k nejvýznamnějším dílům kantorské hudby na Moravě v 18. století. Missa Pastoralis in C boemica také uváděná jako mše Čuj, Miko, čuj! je v podstatě sledem pastorel, drobných scének s pastýřskými náměty. Čerpá po stránce melodické i textové z valašského lidového prostředí. Je plná veselí, jasu a radosti z narození Páně. Melodika a rytmika vychází z moravské lidové hudby ve starých tóninách období pozdního baroka.
Pěveckých partů se zhostí Kristýna Vylíčilová (soprán), Alžběta Vomáčková (mezzosoprán), Václav Čížek (tenor), Zdeněk Plech (bas) a sbor Canticum Ostrava s Jurijem Galatenkem, a to vše pod taktovkou Stanislava Vavřínka. Vstupenky pořídíte již od 220 Kč.

Vánoce s Martinem Chodúrem v Gongu

Martin Chodúr si splnil velký sen – natočil desku s šedesáti členy Janáčkovy filharmonie Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah. Písně nejen z tohoto alba pak zazní i na koncertě s JFO a stejným dirigentem v Gongu 20. prosince 2018 od 19 hodin.
Co historicky prvního vítěze talentové soutěže Superstar a majitele sytého barytonu Martina Chodúra přivedlo k rozhodnutí natočit po třech albech s vlastní tvorbou (Let’s Celebrate, Manifest a Martin Chodúr 3) vánoční album?
„Na vánoční repertoár jsem se rozhodl soustředit i proto, že vánoční koledy a písně zpívám také svému synovi Martínkovi, který se narodil 1. ledna 2016. Ukázalo se, že je má rád a dokáže při jejich poslechu klidně sedět a pěkně poslouchat. Tedy pokud zrovna netančí po celém bytě! Koledy a vánoční písně jsou součástí naší společné kultury a je důležité, abychom je uchovali i pro další generace. Nikdo si ke koledám nezíská vztah, pokud je slyší jen ve škole nebo v televizi. Slyšet je doopravdy, z úst svých rodičů, v té krásné atmosféře svátků, je nenahraditelné. Právě tomuto pocitu se chci přiblížit na tomto albu i na svých vánočních koncertech. Mám pocit, jako bych je zpíval sám svému synovi, a ne jen cizím lidem ve tmě. Jsou to pro mě vskutku magické okamžiky a já doufám, že pro posluchače budou taky,“ upřesňuje sám zpěvák. Vánoční písně a koledy Martina Chodúra s názvem Hallelujah vydává Supraphon na CD s obsáhlým bookletem i digitálně.
Vstupenku, kterou můžete zakoupit i online na www.jfo.cz, pořídíte již od 450 Kč.

(ab)