Pět tisíc lehkých ochranných štítů pro Ostravu

Výrobu lehkých ochranných štítů, kterých je nedostatek, iniciovalo město Ostrava u společnosti Moravskoslezské inovační centrum (MSIC) Ostrava. Vyvinulo je sdílené vývojové centrum IdeaHUB, které sídlí v areálu MSIC. Může vyrábět až tisíc kusů denně. Ostrava objednala ochranné štíty pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, strážníky i lidi na přepážkách úřadů. IdeaHUB již předal městu prvních tisíc kusů. Celou objednávku dodá do konce tohoto týdne.

„Obdobný typ štítu již v Ostravě vyrábí Protolab ve spolupráci s univerzitou VŠB-TU  metodou 3D tisku. Jeho výrobní kapacita však zatím nepostačuje potřebám. Navíc, štít vyvinutý v IdeaHubu  je ve srovnání s ním lehčí a za zhruba čtvrtinovou cenu. Pro město jsme objednali pět tisíc kusů, které potřebujeme pro naše lidi v první linii a další nabídneme praktickým lékařům a stomatologům v Ostravě.

První štíty poputují do Městské nemocnice Ostrava, odkud dostaneme zpětnou vazbu, jak jsou s nimi zdravotníci spokojeni a dostane ji i tým z IdeaHubu, jehož prací je vymýšlet úpravu výrobků tak, aby co nejlépe plnily potřeby zákazníků. Naše zadání bylo jasné –  funkční lehké ochranné štíty, rychle a za rozumnou cenu. Velice vítám, že se vývoje a výroby této důležité ochranné pomůcky zhostil v rekordním čase tuzemský subjekt, navíc takový, jenž sídlí v Moravskoslezském inovačním centru, ve kterém město má svůj akciový podíl. Podpoříme tuzemský produkt a nejsme tedy v tomto případě závislí na dodávkách cestujících přes půl planety,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Polovina z první tisícovky je určena Městské nemocnici Ostrava, stovka pro strážníky, 50 pro pracovníky magistrátu na přepážkách a dalších 350 pro domovy seniorů a ostatní zařízení sociální péče. Z další várky v počtu 4 tisíc kusů, která bude hotová do konce tohoto týdne, dostanou štíty úřady městských obvodů a hlavní část město nabídne privátním lékařům a stomatologům. Systém distribuce bude spuštěn ještě v tomto týdnu. Všech pět tisíc štítů město nakoupí za 290 tisíc korun.

Lehké ochranné štíty jsou vyrobeny z materiálu PET-G, což je lehká průhledná fólie o tloušťce 0,8 mm. Jejich použití je nutné v kombinaci s rouškou. O výrobu se stará základní čtyřčlenný tým IdeaHUBu se zhruba deseti studenty VŠB – TUO  ze strojní a elektro fakulty.

„Náš výrobek vyřízneme na laseru z fólie, která má nanejvýš jeden milimetr a jsme v zásadě hotovi. Dodávat budeme rozložený kus, který si složí příjemce. Návod je velmi jednoduchý a je k dispozici na našem webu. Nejdříve jsme dodávali pouze části štítů do Protolabu, řešení založené na 3D tisku proto dobře známe. Nyní jsme jen posunuli o kus dál dosavadní postup. Zatímco u nich kombinují plastový materiál s konstrukcí, která je tištěna na 3D tiskárně, u nás je štít ze tří kusů, ale jedné technologie. Oproti technologii 3D tisku umožňuje naše konstrukční řešení mnohem rychlejší výrobu. Věříme, že náš produkt bude uživatelsky funkční a příjemnější než řešení zahrnující 3D tisk, protože je lehčí a lépe se přizpůsobí ergonomii hlavy, dodal Vladimír Dostál, předseda zapsaného spolku IdeaHUB.

Sdílené vývojové centrum dokáže denně vyrobit až tisícovku ochranných štítů z polyesteru PET-G, týdenní kapacita centra je pět tisíc kusů. Problém může nastat při výpadku technologie nebo nedostatku materiálu, se kterým se laboratoř začala potýkat už nyní.

Získávat ochranné osobní pracovní pomůcky v současné době není snadné. Materiál se liší kvalitou i cenou. Týmy zajišťující zásobování pracují více než 12 hodin denně, aby zabezpečili dostatek ochranných pomůcek pro chod nemocnice. O to víc mě těší dodávka pěti set štítů, která je k dispozici téměř obratem a můžeme se vyjádřit i k jejich provedení. Poputují k porodníkům, anesteziologům, na operační sály, prostě k lidem, kteří jsou nejblíž k potenciální nákaze. Prvních padesát štítů z regionu jsme ale dostali v minulém týdnu od dobrovolníků, kteří je vyráběli po nocích, jen aby pomohli zdravotníkům, a nechtěli za ně vůbec nic. Další padesátku jsme si od nich převzali v pondělí,“ uvedl ředitel městské nemocnice Petr Uhlig.

Štíty vyrábí také Fajna dílna systémem 3D tisku z filamentu a kryt tvoří antistatická laminovací fólie. Denně jich vyrobí 40. Prvních padesát štítů předala městu v pondělí.

Distribuci vyrobených ochranných pomůcek zajišťuje město Ostrava.