OZO OSTRAVA OTEVÍRÁ DVEŘE VEŘEJNOSTI TUTO SOBOTU

OZO Ostrava umožní obyvatelům vstoupit do prostorů pro zpracování odpadu. Společnost otevírá své dveře veřejnosti v sobotu 22. září od 9 do 16 hodin. Účastníci akce, kteří se dostaví s vyplněným dotazníkem pro ostravské domácnosti, obdrží skládací nákupní tašku. Tento dotazník byl naposledy realizován před šesti lety.

„Doposud jsme se snažili Ostravany vést zejména k třídění odpadu. Teď chceme jít ještě dál a ukázat jim, jak vzniku odpadu předcházet. Tento trend je nezbytný i proto, abychom v budoucnu stále více nezatěžovali životní prostředí. Název nové kampaně je „Pro Ostravu bez odpadu“ a právě vydaná edukační brožura obsahuje kromě tématu up-cyklace také přehledné informace o třídění odpadu,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

„Občanům garantujeme, že jejich separovaný odpad důkladně dotřídíme a z toho, co není možno využít materiálově, vyrobíme palivo pro cementárny, které je naší specialitou. Díky tomu jsme schopni zužitkovat vše, co se objeví v barevných kontejnerech,“ dodal jednatel OZO Ostrava Karel Belda.

Nahlédnutí do OZO Ostrava se pořádá jednou za dva roky a jedná se o nejrozšířenější událost Ostravské společnosti. Součástí programu budou nejen komentované prohlídky třídicích linek, ale letos se OZO bude prezentovat jako výrobce paliv. Karel Belda dále láká obyvatele na prohlídku linky na výrobu paliva.

Den otevřených dveří se navíc koná v Ostravském týdnu mobility, takže na prohlídku se můžete vydat zdarma na růžovém kole. Týden mobility vystupuje s myšlenkou podpory udržitelné formy dopravy.

Děti si také přijdou na své. Zajezdí si  ve šlapacím autíčku vyrobeném z popelnice, prozkoumají popelářský vůz, pořídí si s ním fotografii a můžou si odnést věcnou památku z akce a to v podobě malého modelu popelnice. OZO ukáže dětem, jak zábavné je tříďení odpadů pomocí her. Minulý ročník akce se návštěvníkům zalíbilo sázení kytek do zeminového substrátu, proto tato dílna nebude chybět ani v letošním programu.

Ostravané vyprodukovali v loňském roce 112 tisíc tun komunálního odpadu, což je 390 kg na osobu. Ale díky poctivosti občanů se 47 procent tohoto odpadu vytřídilo a použilo pro další zpracování nebo výrobu tepla.

(ab)Zdroj:www.ostrava.cz