OSTRAVU NAVŠTÍVILI BĚHEM JEDNÉ HODINY DVA VELVYSLANCI

Dva velvyslanci navštívili ve čtvrtek 17. listopadu během jedné hodiny ostravskou radnici. Mexická velvyslankyně se účastnila Dne mexické kuchyně a slavnostní zakončení akce v prostorách magistrátu. Moldavský velvyslanec zase jednal s primátorem o možnostech spolupráce.

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny uspořádala 17. ledna Den mexické kuchyně. Kuchařky uvařily dětem jednoduchá a přitom zdravá jídla největšího státu střední Ameriky. Žáci školy se zabývali kulturou Mexika a připravili kulturní vystoupení v duchu mexických rytmů. Samozřejmě si k obědu dali tortillovou polévku, tacos s kuřecí tingou, fazolemi a guacamole a jako dezert Tamal de chocolate. Školu navštívila velvyslankyně Mexika Leonora Rueda Gutierrez, kterou program dětí nadchl. Byl tak úspěšný, že si jej rodiče dětí vyžádali a žáci všechna vystoupení z projektového dne věnované Mexiku předvedli rodičů, prarodičům a veřejnosti v odpoledních hodinách.

Velvyslankyně mezitím navštívila ostravskou radnici, kde ji přijala náměstkyně primátora pro školství a sport Andrea Hoffmannová. „Projektový Dne mexické kuchyně není jen o jídle, ale také o kultuře a lidech krásné země, jakou je Mexiko,“ řekla náměstkyně Andrea Hoffmannová. Společně pak zhlédly vystoupení studentů hladnovského gymnázia. Latinskoamerické písně nadchly velvyslankyni. „Děkuji za krásné vystoupení. Jsme ráda, že moje návštěva Ostravy se nenese jen v politickém duchu, ale zapojily se do ní děti,“ usmívala se velvyslankyně. Poté si společně s náměstkyní prohlédly prostory ostravské Nové radnice.

Ve stejném čase jednal ostravský primátor s moldavským velvyslancem Vitalie Rusuem. zabývali se možnostmi obchodu. „Jaké jsou komodity, které tvoří největší část exportu Moldávie?“ zajímal se primátor Tomáš Macura. „Nejvíc exportujeme víno, koňaky, komponenty pro automobilový průmysl a hodně se v poslední době zaměřujeme na nové technologie,“ vypočet velvyslanec. Řeč se stočila na víno, které by mohlo být zajímavým exportním artiklem do České republiky. Velvyslanec se zajímal rovněž o kulturu a možnost vystoupení moldavských souborů na festivalu Folklor bez hranic.

(ab) Zdroj: Město Ostrava