OSTRAVSKÉ RODINY JSOU CHRÁNĚNY DÍKY REGULACI HAZARDNÍCH HEREN

1.ledna 2017 vešla v platnost závazná vyhláška o loteriích. Vyhláška udělal velký pokrok, za necelých  dvacet měsíců  se městu povedlo snížit počet automatů a výherních hracích přístrojů o dvě třetiny z celkového počtu. Nejvýraznější změnami na postupné rušení heren prošly rodiny. Jejich bezpečnost je díky snížení patologických jevů lépe chráněná. Navíc je postaráno o lepší přehled v domácích financích, protože peníze nekončí v herních automatech.

Ostrava začala na začátku minulého ledna omezovat počet hazardních heren z důvodu nové závazné vyhlášky s velkou regulací hazardu. Byla schválena ostravskými zastupiteli v říjnu 2015. Dále uvádí hned 42 míst na území města, kde se může hrát.  Diskutuje o počtu automatů a snížení jejich provozní doby. V nepovšimnutí nezůstaly ani některé druhy loterií a sázkových her. Město přitom respektovalo stanoviska samospráv všech svých 23 městských obvodů.

„Jde o velkou změnu. Před třemi lety jsme v Ostravě měli 3102 herních zařízení a v současnosti jsme se dostali na 885 přístrojů, tedy třetinu původního stavu. Z poklesu příjmů města z hazardu za prvních devět měsíců letošního roku můžeme odvodit, že domácnosti ušetří za tento rok stovky miliónů korun. A to stojí za to,“ vysvětlila změny náměstkyně primátora pro finance a rozpočet Iveta Vozňáková.

Městské obvody návrhy k snížení hazardu projednávali se svými zkušenostmi z území a uvedly tři stanoviska, která jsou obsahem schválené vyhlášky:

1) Plošný zákaz provozu loterií a sázkových her má 12 obvodů: Vítkovice, Třebovice, Svinov, Slezská Ostrava, Proskovice, Poruba, Plesná, Ostrava-Jih, Nová Ves, Hrabová, Hošťálkovice a Polanka nad Odrou, která už plošný zákaz měla.

2) Plošný zákaz s výjimkou provozování kasin platí v Moravské Ostravě a Přívozu a Mariánských Horách a Hulvákách.

3) Devět městských obvodů si vymezilo provozování loterií a sázkových her jen v existujících hernách v určitých lokalitách, bez rozšiřování hazardu do dalších míst. Do této skupiny patří Krásné Pole, Lhotka, Michálkovice, Nová Bělá, Stará Bělá, Petřkovice, Pustkovec, Martinov a Radvanice a Bartovice.

„Podle průzkumů připadá v České republice jeden automat na sto obyvatel. V Ostravě je to v současné době 329 lidí na jedno zařízení, což je samozřejmě lepší než dříve, tím ale nekončíme. Počet přístrojů se v příštím roce sníží přibližně ještě o polovinu současného stavu,“ řekla náměstkyně primátora Iveta Vozňáková.

Rodiny pociťují nebezpečí hazardu nejvíce. Závislí lidé na hazardu si často pořizují hotovost pomocí trestných činů. Postupně se častěji potkáváme s případy, kdy závislosti na hazardu trpí malé drogově závislé děti. Se závislými klienty na hře pracují v Ostravě čtyři nestátní neziskové organizace a zdravotnická zařízení. Neziskové organizace pracující s gemblery uvádí menší návštěvnost  o 11% než v letošním roce.

(ab)Zdroj:www.ostrava.cz