OSTRAVSKÉ OVZDUŠÍ SI POLEPŠÍ BĚHEM EVROPSKÉHO TÝDNU MOBILITY

Smyslem soutěže je vyfotit cyklisty, jak dodržují předpsiy. Ilustrační snímek: Jiří Zerzoň

Ostravané můžou pomoct Evropskému týdnu mobility pomocí cestování na kole, místo jízdy autem.Výměnou přepravních prostředků obyvatelé podpoří zdravý životní styl a omezí znečištění ovzduší. Celý týden mobility nabízí cyklojízdy, vycházky, přednášky, události s názvem Kolečkiáda nebo akci Den zdraví.

Statutární město Ostrava se letos po šestnácté účastní Evropského týdne mobility spolu s  kampaní na podporu udržitelných forem dopravy. Tento rok bude akce probíhat od 16. do 22. září. Zakončení projektu vyvrcholí Evropským dnem bez aut, proběhne poslední den týdnu mobility. Šestnáctý ročník na téma multimodalita zahrnuje využívání alternativních druhů dopravy pro městské cesty nejen pro cestující, ale i pro přepravu zboží. Nahrazení auta ekologičtější dopravou snižuje znečištění životního prostředí a v případě jízdního kola pomáhá předcházet civilizačním nemocím. Téma pro celý týden nese název Kombinuj a jeď.

„Systém sdílení jízdních kol, který jsme v Ostravě spustili na začátku května, funguje opravdu skvěle. V současné době máme k dispozici 230 kol a 60 stanic, kde jsou kola zaparkovaná a až 700 výpůjček denně. Lidé, kteří bikesharing využívají, přispívají nejen k zlepšení ovzduší v Ostravě, ale navíc pohybem prospívají svému zdraví,“ uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Celý týden nabídne nabitý program. V sobotu 16. září se koná společný úklid cyklostezky v Polance nad Odrou. Během podvečerních pracovních dnů jsou naplánované bezplatné komentované vycházky Ostravského informačního servisu. V pátek 21. září městský obvod Poruba zve zájemce na Dny zdraví na Havlíčkově náměstí. Následující den zve Ostravské muzeum na přednáškou Ostravské parky s následující vycházkou do Komenských sadů. Sobotou se neponese pouze jediná akce, protože OZO Ostrava dává možnost zájemcům nahlédnout do jejich provozu. Nebude chybět ani společná vyjížďka na kolech, a to opět v sobotu. Trasa začne na srazu u kostela v Ostravě-Hrabůvce s cílem v Místku. Pro nadšence koloběžek se koná Kolečkiáda na pobočce Jiřího Trnky.

„Doufám, že se jízda na kole jako aktivní způsob přesunu do práce a z práce podaří na našem úřadu co nejvíce zpopularizovat a že se do projektu zapojí další organizace a firmy v Ostravě,“ řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

(ab) Zdroj:www.ostrava.cz