Ostravica se promění v kulturní a kreativní centrum

Z bývalé chlouby Ostravy v budoucnu vznikne nové kulturní a kreativní centrum. Bude zaměřeno na mladší publikum a menšinovou kulturu, nabízet zajímavé občanské služby a možnosti mezinárodní spolupráce. Projekt přispěje ke kultivaci centrálního obvodu Ostravy změnou image a zvýšením atraktivity této lokality. Na projektu přeměny spolupracují renomovaní architekti a odborníci. Prostřednictvím třídenního workshopu v Cooltouru na Černé louce se mohou do projektu zapojit také studenti a čerství absolventi architektury. Nejlepší projekty účastníků workshopu budou finančně ohodnoceny.

„Ostravica-Textilia je jednou z nejvýznamnějších ostravských budov. Kromě historické hodnoty je pro obyvatele města hlavně symbolem v minulosti živé Ostravy, nyní především nadějí na životem tepající metropoli. Svou pozicí tvoří vstupní bránu do centra města – její dlouhodobě chátrající a neutěšený stav ale není pro město dobrou vizitkou. Naším cílem je dát Ostravici prostřednictvím rekonstrukce a přeměny novou náplň, která by nejen do centra Ostravy přitáhla lidi, ale zároveň je tam také po delší dobu udržela, což je hodně důležité,“ říká ředitel kulturního centra Cooltour Andrej Harmečko, který je hlavním hybatelem projektu přeměny Ostravice-Textilie v nové kulturní a kreativní centrum a také jeho budoucím provozovatelem.

„Rádi bychom, aby se Ostrava díky proměně Ostravice mohla propagovat na kulturní mapě Evropy, ale i na poli nových podnikatelských nápadů a společenských inovací. Naší představou je koncepce co nejvíce otevřená jak většímu množství jednotlivců, tak i skupinám, kteří v Ostravici najdou místo pro svou činnost a zároveň vytvoří zajímavý a atraktivní program pro širší veřejnost. Měl by zde vzniknout prostor určený zejména mladšímu publiku, nabízející menšinovou kulturu, hodnotné společenské aktivity a zajímavé občanské služby,“ vysvětluje dále Andrej Harmečko s tím, že na projektu přeměny spolupracují odborníci a renomovaní architekti – např. architekt Martin Náhlovský ze studia Master Design, který je autorem architektonického řešení, nebo docentka Martina Peřinková, vedoucí katedry architektury VŠB-TU Ostrava, která do projektu zapojila také mladé lidi-studenty prostřednictvím třídenního workshopu v kulturním centru Cooltour na Černé louce. Workshop se koná od pátku do neděle a je do něj přihlášeno 35 studentů nejen z VŠB-TUO, ale i pražští studenti a čerství absolventi architektury.

Mezi nejlepší studentské projekty bude po vyhodnocení, které proběhne zhruba za měsíc až pět týdnů, rozděleno 50 tisíc Kč. „Máme jasnou představu budoucího účelu Ostravice a její přeměny, na které se dlouho pracovalo a vše důkladně promýšlelo, do projektu se zapojilo mnoho odborníků z oboru. Nyní už jen chceme naši ideu co nejlépe realizovat a přivést k životu. A protože by Ostravice do budoucna měla sloužit především mladým lidem, jsem rád, že i oni dostali prostor se do projektu aktivně zapojit. Sám jsem zvědavý, jakými nápady, vylepšeními a perličkami k připravenému projektu přeměny Ostravice v moderní kulturní centrum přispějí,“ říká majitel Ostravice-Textilie Daniel Zeman.

Projekt budoucího kreativního centra je koncipován jako neziskový. Část, která se netýká umění nebo veřejně prospěšných aktivit, bude zároveň sloužit jako podstatný zdroj financí. Autoři projektu nevylučují, že některé projekty by ale mohly být financovány také z veřejných zdrojů – ať už lokálních grantových programů, nebo mezinárodních programů typu Creative Europe. Provozní model centra by měl být založen na modifikované filozofii sociálního podnikání. „Ostravica by neměla být úplně závislá na veřejných zdrojích. Bude se snažit většinu financí vydělávat sama. Zároveň se ale bude snažit přetvářet vydělané peníze do hodnot uplatňujících se pozitivně ve společnosti, a to jak té ostravské, tak i krajské, státní či mezinárodní,“ dodává na závěr budoucí provozovatel nového kulturního a kreativního centra Andrej Harmečko.