Ostravak Ostravski

OSTRAVAK OSTRAVSKI !!!

Tuž skusyme, co to zrobi

O Ostravě se teď bude hovořit ve všech koutech republiky! A to díky nové komedii jak cyp Ostravak Ostravski, jejíž inspirací se stal legendární anonymní bloger a jeho knižní bestsellery s názvem Deniky Ostravaka. Film, který provází humor z ostravského dialektu, má 20. října v kinech premiéru.

Jarka Ostravskeho představuje skvěle Igor Chmela. Je horník jako každý jiný. Když ale v dole bouchne jedna ze štol a on zachrání spoustu svých kamarádů ze závalu, stane se hrdinou a rázem se mu jeho život obrátí naruby. Vedením firmy je povýšen z dolu do kanceláře, aby se staral o horníky. Dostane se do zorného úhlu médií, rodiny, přátel, ale především se znásobí jeho kredit u žen.

Scénář, jehož autorem je Vladislav Kučík, mapuje okamžiky nevšedně všedního života několika patriotů na Ostravsku. Režie se ujal David Kočár. Stejně jako ve slavných deníkových zápiscích, tak i v novém českém filmu se bude mluvit ostravským dialektem, a tak není divu, že v něm budou hrát převážně rodilí Ostraváci. V hlavních rolích se kromě Igora Chmely představí Jitka Smutná, Dušan Sitek, Michal Čapka, Petr Houska, Filip Čapka nebo Vladimír Polák.

Natáčelo se v budově OKD na Prokešově náměstí v Ostravě, v areálu bývalého orlovského dolu Žofie, industriálních Dolních Vítkovicích nebo i během festivalu Colours of Ostrava.

„Nejvíc práce dala komunikace s auto-rem, který velmi přísně hlídá svou poetiku. Mám tu čest být jedním z mála lidí, kteří vědí, kdo je Ostravak Ostravski. Zpočátku se scénářem nesouhlasil, pak se snažil do všeho mluvit. Trpělivě jsem mu vysvětloval rozdíl mezi literárním vyprávěním a filmem. Nakonec jsme si porozuměli a stali se z nás přátelé,“ prozradil scénarista Kučík.

Dokonce musel podepsat smlouvu, která mu v případě prozrazení totožnosti anonymního autora stanoví vysokou finanční pokutu, protože právě na anonymitě je založena celá jedinečnost fenoménu zvaného Ostravak Ostravski. (iva)

Foto: Rostislav Šimek