Ostrava z bezpečnostních důvodů vymění vánoční strom na Masarykově náměstí

Vánoční strom už je na místě, zítra se bude zdobit. l Foto: Ostravské vánoce

Zhruba dva týdny od rozsvícení živého vánočního stromu na Masarykově náměstí v Ostravě dojde k jeho výměně z bezpečnostních důvodů. Stane se tak kvůli cca dvoumetrové vertikální prasklině v samotném kmeni stromu.

Porušení způsobené s nejvyšší pravděpodobností povětrnostními vlivy objevili techničtí pracovníci v průběhu standardní každodenní prohlídky. Ostravané však o vánoční strom na Masarykově náměstí nepřijdou, již teď realizátor zajišťuje jeho náhradu, která bude na stejné místo instalována v nejbližších dnech.

„V úterý 7. prosince jsme od technických pracovníků obdrželi informaci o poškození stromu. Na místo Ostravské městské lesy a zeleň, s.r.o. povolaly specializovanou pracovnici v oblasti dendrologie, a ta po bližším prozkoumání doporučila strom deinstalovat,“ vysvětluje za realizátora jednatel výstaviště Černá louka, s.r.o. Jan Šumbera s tím, že techničtí pracovníci ihned bezprostřední okolí stromu oplotili tak, aby zajistili bezpečnost všech návštěvníků.

Jednou z variant dočasného zabezpečení bylo stažení praskajícího kmene stromu k tomu určenou speciální obručí, realizátor Ostravských Vánoc však nechtěl riskovat další rozšiřovaní praskliny a jeho možné zřícení. „Již teď máme ve spolupráci s Ostravskými městskými lesy a zelení vytipovaných několik stromů jako náhradu za tento jedenáctimetrový smrk ztepilý. V návaznosti na to, jak rychle půjde deinstalace původního stromu a zajištění převozu stromu nového, se tak Ostravané brzy dočkají jeho náhrady,“ doplňuje Šumbera.

Na deinstalaci osvětlení začali technici pracovat již dnes v brzkých ranních hodinách. Během dopoledne by tyto činnosti měly být ukončeny a následně dojde k odvozu poškozeného stromu. „Vše samozřejmě závisí na tom, jak rychle budou práce na odzdobení s ohledem na počasí i bezpečnost pracovníků postupovat. Během dnešního dne by však měl být smrk z Masarykova náměstí odvezen a poklop, který kryje místo k usazení stromu, znovu zajištěn tak, aby návštěvníkům náměstí nehrozilo žádné riziko,“ uzavírá Šumbera.