Ostrava vyhlásila mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěž na koncertní halu

Nová koncertní hala se stává realitou. Město vyhlásilo v pořadí již pátou architektonickou soutěž na výstavbu nové koncertní haly spojenou s rekonstrukcí Domu kultury města Ostravy. Soutěže se zúčastní nejvýznamnější světová architektonická studia. Výsledky budou známy v červnu příštího roku.

Tato soutěž je nejvýznamnější architektonickou soutěží v novodobých dějinách Ostravy a dá se svým významem srovnat se soutěží na výstavbu Nové radnice z 20. let minulého století. V Mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěži na koncertní halu již svou účast deklarovaly , která je koncipována jako kombinovaná se dvěma koly, by měla být ukončena příští rok v červnu. Účast v ní již nyní deklarovaly tři mezinárodně uznávané architektonické kanceláře se zkušenostmi s projektováním koncertních síní. Žádost o účast do ní však může zaslat neomezený počet zájemců, kteří ovšem musí prokázat své zkušenosti s podobným typem projektu. Náklady na realizaci koncertní haly jsou odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH.

Ostrava již desítky let usiluje o výstavbu důstojné koncertní haly s perfektní akustikou, dostatečným místem pro posluchače a zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava. Kulturní dům, který byl vybudován v letech 1956 až 1961 v duchu moderního klasicizmu, tuto funkci plnohodnotně neplní.

„Učinili jsme zásadní krok k naplnění dlouhodobého snu příznivců ostravské kultury – výstavbě koncertní haly v Ostravě. Po více než roce příprav se nám podařilo připravit k vyhlášení mezinárodní architektonickou soutěž na její řešení a už se nemůžeme dočkat, kolik a jakých zajímavých návrhů se nám nakonec sejde. Architekti budou projektovat jednak zcela novou koncertní halu, ale také řešit rekonstrukci stávajícího kulturního domu a propojení obou objektů.  Koncertní hala spojující špičkovou architekturu i akustiku, podle zkušeností z jiných měst, je vždy impulzem nejen pro rozvoj kultury a vzdělanosti v daném místě, ale také magnetem pro rozvoj turistického ruchu,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Součástí koncertní haly bude podzemní parkoviště s kapacitou minimálně 300 míst. „Předpokládáme, že bude spojeno s parkovištěm pod novou vědeckou knihovnou a návštěvníci koncertů i z tohoto druhého parkoviště přejdou suchou nohou do koncertního sálu,“ dodal primátor Tomáš Macura.

K účasti v soutěži budou přímo vyzvány tři zahraniční ateliéry, Steven Holl Architects + Architecture Acts, Konior Studio a do třetice Henning Larsen Architects. Tyto ateliéry již vyprojektovaly velké koncertní haly. Trojice bude doplněna o další zájemce o účast v soutěži na základě předložených portfolií prokazujících jejich zkušenosti s takovým typem staveb a adekvátního personálního zajištění projekčního týmu. Žádosti o účast v soutěži bude magistrát města Ostravy přijímat do 21. září. Výsledný maximální počet účastníků v soutěži, kteří budou zpracovávat své návrhy řešení, bude omezen na šest. Soutěž bude dvoufázová  z důvodu značného rozsahu, složitosti a náročnosti předmětu soutěže a jeho součástí. Tento postup umožňuje v prvním kole postupné zpřesňování vybraných návrhů a jejich dopracování na základě doplnění soutěžních podmínek ve druhém kole. Harmonogram celé soutěže je postaven tak, že vítěz by měl být znám v červnu 2019. Poté s ním bude uzavřena smlouva o zpracování projektové dokumentace. Předpokládá se, že vlastní výstavba haly bude zahájena nejpozději v roce 2022, hotovo by mělo být do konce roku následujícího. Koncertní hala pojme 1100 až 1300 diváků.

K financování přípravy a realizace této investičně náročné stavby město již dříve zřídilo speciální účelový fond. Prozatím do něj vložilo z městského rozpočtu částku 100 milionů korun a další budou přibývat. Na základě „Memoranda o spolupráci“ podepsaného letos v dubnu se k podpoře tohoto projektu zavázal i český stát, zastoupený Ministerstvem kultury ČR  částkou 600 milionů korun a také Moravskoslezský kraj ve výši 300 milionů.

Rada města již schválila složení soutěžní poroty, kterou budou jako řádní závislí členové tvořit primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová. Nezávislými členy poroty jsou architekti Krzysztof Ingarden (Ingarden&Ewy/ Krakow), Rafi Segal (RSAU/ Princeton// MIT Architecture/ Cambridge), Valerie Mulvin (mccullough mulvin architects/ Dublin), Jakub Szczęsny (SZCZ/ Warszawa), náhradníci Adam Rujbr (Adam Rujbr Architects/ Brno) a Tadeáš Goryzcka(Kabinet architektury/ Ostrava). Schváleni byli také tito přizvaní odborníci – ředitel NPÚ Ostrava Michal Zezula, historik umění NPÚ Ostrava Martin Strakoš, rozpočtář Jindřich Jansa, vedoucí odboru Útvar hlavního architekta MMO Cyril Vltavský, ředitel JFO Jan Žemla, akustik Martin Vondrášek a Jan Košulič, mistr zvuku a provozní specialista.

(nm) Zdroj: Město Ostrava