OSTRAVA VELKOLEPĚ SLAVÍ 100 LET OD VZNIKU REPUBLIKY

Oslavy 100. výročí založení Československa slaví město Ostravy se svými občany o víkendu 27. a 28. října. V sobotu čeká Ostravany pestrý program. Slavnost zahájil historický průvod s vojenskou technikou, četníky, vojáky, sokoly, sportovci  a dalšími.

Oslavy zahájí historický průvod

Sobotní program zahájil historický průvod, který vyrazil v 15 hodin z Vítězné ulice a zamířil po Sokolské třídě na Masarykovo náměstí. Malí i velcí se mohli okochat pohledem na dobovou vojenskou techniku s vojáky a četníky, staré automobily, hasičskou techniku, zástupce prvorepublikových kulturních a sportovních organizací a další.

Pestrý program na Masarykově náměstí

Na Masarykovo náměstí, kde už od 14 hodin bude probíhat hudební a folklorní program, dorazí průvod v 15.45. Přesně v 16 hodin budou oslavy oficiálně zahájeny. Následuje scénka herců, při níž odstraní rakouský nápis z budovy kavárny Praha a známí vznik republiky.

V 17 hodin uvítají Ostravané stejně jako v roce 1924 prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Prvorepublikovou náladu mezitím navodí Big Band!!! Ostrava, který uvede slavné prvorepublikové písně, největší šlágry stříbrného plátna, písničky Jaroslava Ježka a další populární skladby v jazycích, které zněly v Ostravě v minulosti. Zraky budou přitahovat prezentace sportovních, kulturních a historických spolků.

Filmy v Ostravském muzeu

Ostravské muzeum bude v sobotu 27. října od 10 do 18 hodin v přednáškovém sále Ostravského muzea promítat krátký film o projektu Století objektivem Ostravanů, do kterého se zapojili občané, jež přinesli své fotografie z každodenního života.  Ostravské muzeum také připravilo Ostravský filmový žurnál sestavený z autentických dokumentů a snímků o Ostravě v meziválečném období, který byl speciálně vytvořen za účelem připomínky 100. výročí vyhlášení samostatného Československa a bude rovněž ke zhlédnutí v muzeu.

Prvorepubliková atmosféra na hradě

Do prvorepublikových dob se přenese Slezskoostravský hrad a podhradí. Návštěvníci si tu budou již od 14 hodin prohlížet tematické expozice přibližující prvorepublikovou kavárnu, školu, poštu, automobilku Laurin a Klement, nemocnici, vojenské ležení či skautský tábor. Virtuálně budou navštěvovat místa, kde žil a pracoval Tomáš Garrique Masaryk. Pozornost budou lákat výstavy starých automobilů, historické hasičské techniky či modelů prvorepublikových letadel. Milovníci Četnických humoresek budou moci obdivovat autentické rekvizity z tohoto oblíbeného seriálu. Na hradním nádvoří budou mezitím probíhat dobové módní přehlídky přerušované promítáním dobového biografu s němými groteskami. V četných stáncích budou vonět prvorepublikové speciality, ať už tradiční české, polské, německé či židovské kuchyně.

Hudební pohoštění bude od 17 hodin nabízet pódium Aréna. Objeví se zde folklorní soubor Hlubina, slavné ostravské jazzové uskupení Boris Urbánek and his Boris band combination a vokální soubor 5PAK. Od 19.45 hodin obsadí scénu uskupení Big Band!!! Ostrava, které zahraje písně od Voskovce a Wericha, dobové šlágry až po hity spojené s Ostravou. Vystoupí pěvecké hvězdy ostravského muzikálového nebe Jaro Rusnák, Martina Šnytová, Tomáš Savka a Hana Fialová. Ve 21 hodin ukončí den plný prvorepublikových zážitků ohňostroj.

Sváteční neděle

Nedělní den 28. října pak bude už hlavně sváteční. V 9.30 začne slavnostní mše v katedrále Božského Spasitele, v 11 hodin se uskuteční vzpomínkový akt na Masarykově náměstí. Podrobnosti o programu najdete zde.

(nm) Zdroj: Město Ostrava