Ostrava si připomene Světový den boje proti AIDS

Ostravské organizace působící na poli prevence HIV/AIDS spojí tradičně své síly a uspořádají ve čtvrtek 1.12.2022 při příležitosti World AIDS Day sérii akcí. Přímo v centru města bude probíhat bezplatné anonymní testování HIV, ulicemi bude projíždět speciální tramvaj a večer se ostravské dominanty zbarví do červena.

Ve čtvrtek 1.12.2022 v čase mezi 14:00 a 18:00 nabídne nezisková organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s. široké veřejnosti možnost zdarma a anonymně si ověřit zdravotní status rychlotestem na HIV v mobilní poradně před obchodním centrem Forum Nová Karolina Ostrava. Odběr se provádí bezbolestně z prstu a výsledky jsou známy do 15 minut. Více o tématu HIV a AIDS, možnostech pravidelného testování, používání kondomů se mohou zájemci dozvědět na místě v připraveném informačním stánku IFMSA a v rámci on-line kampaně mediků, která podpoří i sbírku na podporu činností České společnosti AIDS pomoc, z. s. (více na www.cervenastuzka.cz).

Ve stejný den vypraví Dopravní podnik Ostrava a. s. ve spolupráci s ČSAP tradiční „TRAMVAJ PROTI AIDS“. Tramvaj vyjede ve 14:00 ze zastávky Poruba, vozovna a až do 17:00 hodin bude jezdit městem po frekventovaných trasách. Cestující budou mít příležitost seznámit se s tématikou, výskytem a způsoby nákazy virem HIV. Zakoupením červené stužky přispějí na prevenci proti šíření HIV/AIDS. Cestující obdrží také preventivní materiály.

Na problematiku HIV upozorní organizátoři doprovodným programem, v denním předstihu, a to ve středu 30.11.2022, kdy v městské galerii současného umění PLATO (Bauhaus) od 16:00 začínají interaktivní workshopy:

• HIV/AIDS a sexuálním zdraví, lektor: Martin Voříšek (Česká společnost AIDS pomoc, z. s.), anotace: Historie a současný stav pandemie, rizika přenosu viru HIV a bezpečný sex. Nejnovější medicínské přístupy v léčbě. Jak vnímáme HIV pozitivní osoby, jak tito lidé vnímají sebe a jaký je jejich život s HIV.

• Když chci rozkoš bez rizika…, lektoři: Mgr. et Mgr. Petra Feller Stanieková, Bc. Iva Ševčíková, Vendula Nevřelová, DiS. (ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s.), anotace: Prakticky workshop zaměřený na téma, jak si plnými doušky užívat sexuálních radovánek BEZPEČNĚ! Jak poznám, že mám kapavku, syfilis, žloutenku nebo HIV? Proč si zjistit co jsou chlamydie a kondylomata? Jak se vyznat v džungli kondomů, lubrikačních gelů a dalších prostředků prevence? Jaké je desatero bezpečného sexu? A proč nepropadnout mýtům o pohlavních nemocech? Dozvíte se nejen odpovědi na tyto otázky, ale i řadu dalších zajímavých a užitečných informací, o kterých se běžně na internetu nedočtete. Součástí bude i praktická ukázka. Kdo vydrží do konce dostane kondom dle vlastního výběru! Na akcích se podílejí ostravská pobočka Mezinárodní asociace studentů medicíny (IFMSA CZ Ostrava), Česká společnost AIDS pomoc, z. s. (ČSAP), ROZKOŠ bez RIZIKA, z. s. (R-R) a Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě (ZÚ Ostrava).

Akce podpoří Dopravní podnik Ostrava propagací v prostředcích MHD a Magistrát města Ostravy, který stejně jako obchodní centrum Forum Nová Karolina tento den nasvítí do červených barev dvě ostravské dominanty, most Miloše Sýkory a věž Nové radnice. Upozorní tak veřejnost na problematiku HIV v našem regionu.