Ostrava schválila finanční částky obvodům na rozvoj bytového fondu

Foto: Ostravská Radnice, kudy z nudy

Ze speciálního fondu na obnovu a rozvoj nájemního bydlení ve správě jednotlivých městských obvodů, ve kterém je pro letošní rok 50 milionů korun, už město Ostrava rozdělilo 27,8 milionu.

Podporu čtyř projektů schválili ostravští radní. Město penězi z nově zřízeného fondu pomáhá obvodům se zásadními opravami nájemních bytů. Vytváří v Ostravě takové podmínky k životu, a to včetně nabídky kvalitního bydlení, aby v něm lidé včetně mladých zůstávali a nestěhovali se jinam.

„Bytový fond, který je ve správě městských obvodů, byl v řadě případů neprozíravě rozprodán a jinde je dlouhodobě podfinancován. Nároky na bydlení však, hlavně u mladých lidí, logicky rostou.

Město se proto rozhodlo investovat peníze do této oblasti nad rámec schválených rozpočtů obvodů.  Samozřejmě víme, že ani toto…,“ řekl ostravský primátor Tomáš Macura.

Radvanice získaly na stavební úpravy bytového domu v Těšínské ulici 6,06 milionu korun. Poruba dostala na rekonstrukci bytového domu pro seniory v ulici Dělnické dalších 8,5 milionu korun.

Mariánské Hory a Hulváky zateplí bytový dům v ulici Fráni Šrámka s příspěvkem z fondu ve výši 9,99 milionu korun. Celkem 3,27 milionu korun obdržela Moravská Ostrava a Přívoz na rekonstrukci bytového domu v ulici Poštovní.

„Jak jsme již mnohokrát opakovali, investice státu a samospráv budou hrát v době pandemie důležitou roli pro udržení ekonomiky v běhu a její opětovný růst, proto neomezujeme ani investice města,

ani ty obvodů. Rada města rozhodla o první části financí na obnovu a rozvoj bytového fondu čtyřem obvodům, a o té druhé části …,“ uvedla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Město do rozvoje bytového fondu v posledních letech investuje masivně. Jedním z velkých projektů, které realizuje, je nový sedmipodlažní dům v Janáčkově ulici v centru s 26 bytovými jednotkami. Letos skončí celková přestavba domu v Husově 7 a také budovy v ulici Střelniční 8.

Místo kanceláří budou nově v historických domech nájemní byty. Další stavby, například rezidence Nové Lauby a nový bytový dům na křížení ulic Biskupská a Kostelní, se chystají. Město Ostrava již spolufinancuje projekt obvodu Polanka nad Odrou. Jedná se o přestavbu objektu bývalé radnice na dům s pečovatelskými byty. Dalším podpořeným projektem je Komunitní dům pro seniory na ulici Dělnické v Ostravě-Porubě. Na každý z nich bylo z rozpočtu převedeno 10 milionů korun.

Městské obvody mají vedle 50 milionů korun z fondu na obnovu bydlení pro letošní rok k dispozici částku 1,8 miliardy korun, která je o 112 milionů korun vyšší než vloni. Další prostředky jdou přímo z městského rozpočtu na konkrétní investiční projekty, které realizuje nebo připravuje město Ostrava.

(nm)