Ostrava ruší veřejné oslavy 75. výročí osvobození města

Před pěti lety provázel oslavy 70. výročí osvobození nabitý program plný vojenských ukázek a techniky. Foto: Jiří Urban

Ostrava si na konci dubna připomene 75. výročí osvobození města a konce II. světové války. V minulých letech byla vždy tato významná výročí spojena s bohatým programem pro veřejnost.

Rovněž pro letošní rok byl na 30. dubna připraven nabitý program, který počítal s účastí desítek historických vozidel, letadel či tanků a stovek vojáků v dobových uniformách. S ohledem na současnou situaci byl veřejný program oslav zrušen.

„Přípravám oslav osvobození, které pravidelně probíhaly za velké účasti veřejnosti i veteránů, jsme věnovali řadu měsíců, ale v souvislosti s aktuální situací jsme neměli jinou možnost, než jejich veřejný program zrušit a sedmdesáté páté výročí osvobození města si připomenout jiným způsobem. Mrzí nás to o to víc, že to mohla být…,“ uvedl ostravský primátor Tomáš Macura.

Významným partnerem příprav oslav byla Armáda České republiky, kterou zastupovalo Krajské vojenské velitelství.

„Pro nás je udržování vzpomínek na hrdinství československých veteránů důležitou součástí naší moderní identity. V minulých letech jsme vždy společně s městem spolupracovali na podobných akcích. Takovým společným poděkováním měl být i koncert Ústřední hudby Armády České republiky, který …,“ dodává ředitel Krajského vojenského velitelství plukovník Jaroslav Medek.

Město předpokládá také zrušení dotačního programu k oslavám 75. výročí osvobození Ostravy, protože projekty by se v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem s největší pravděpodobností nemohly realizovat. O jeho zrušení by nejpozději v červnu měli rozhodnout ostravští zastupitelé.

(nm)