Ostrava Poruba má první podzemní kontejnery na odpad

Ostravský městský obvod Poruba má první podzemní kontejnery na odpad které pojmou až třikrát více odpadků než ty tradiční.

Právě dokončené podzemní kontejnery jsou na náměstí Antonie Bejdové na osmém obvodě a také u Hlavní třídy,“ řekla vedoucí oddělení projektů a veřejných zakázek zdejší radnice Jarmila Holušová. Na jaře se zprovoznění dočkají další hnízda v Nálepkově ulici a na náměstí Jana Nerudy.

„Stávající kontejnery budou nahrazeny moderními podzemními, ze kterých nebude možné tahat odpadky a rozhazovat je po okolí,“ uvedla místostarostka Zuzana Bajgarová (ANO).

Na sběrných místech budou umístěny čtyři až šest podzemních kontejnerů určených na směsný odpad, na papír, sklo a plasty. Vybudování podzemních nádob na odpad přijde obvod bezmála na 3,4 milionu korun, přičemž většinu nákladů pokryje z evropských peněz.

„Jsou to jakési kryté betonové vany, ve kterých jsou vloženy nádoby zhruba třikrát větší než stávající plastové kontejnery. Podle toho, kolik odpadu se v příslušné lokalitě produkuje, a podle možností daného místa se volil počet nádob na směsný odpad,“ uvedla vedoucí oddělení projektů a veřejných zakázek Jarmila Holušová.

Podzemní kontejnery začal před dvěma lety využívat i centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Podle mluvčí radnice Jany Pondělíčkové se jejich zřízení osvědčilo. „Určitě se zlepšilo okolí kontejnerů. V lokalitách je podstatně větší pořádek, protože kontejnery není možné vybírat a rozhazovat u nich odpadky,“ uvedla Pondělíčková.

image_large