Ostrava podpoří projekty k připomínce 75. výročí osvobození

Nová koncertní hala bude propojena s Domem kultury města Ostravy. Vizualizace: Steven Holl Architects

Ostravští zastupitelé schválili další tematický dotační titul v oblasti kultury. Po loňské podpoře projektů spojených se sametovou revolucí a předloňskou oslavou sta let od vzniku samostatného Československa bude letošní program zaměřen na připomínku konce druhé světové války. Město finančně podpoří výstavy, publikace, koncerty, divadelní představení a další aktivity, které budou v letošním roce připomínat 75. výročí osvobození Ostravy. Na podporu projektů je vyčleněna částka 850 tisíc korun, na jeden projekt je možné čerpat maximálně 50 tisíc korun. Termín pro podání žádostí je od 2. do 13. března. O poskytnutí dotací rozhodnou ostravští zastupitelé do konce dubna.

„Naším cílem je vytvořit ve městě řadu příležitostí k připomenutí válečného období, k zamyšlení nad naší historií, hledání poučení a podnícení zájmu veřejnosti o minulost i současnost. Proto připravujeme obdobné dotační tituly, zaměřené na významné události našich dějin, už od roku 2016. Letos uplyne 75 let od ukončení 2. světové války a osvobození od německé okupace. Osvobození Ostravy 30. dubna 1945 předcházela rozsáhlá Ostravská operace, trvající téměř dva měsíce. Oblast Ostravy a okolí měla pro nacistické Německo klíčový význam, jelikož byla hlavním zdrojem černého uhlí a výroby oceli. Výsledkem operace, která skončila 5. května 1945, bylo osvobození Ostravska i celé severozápadní Moravy a Slezska, při němž zahynulo téměř 24 tisíc sovětských a československých vojáků i stovky civilistů. To je jistě historická událost, která si zaslouží naši plnou pozornost a také její připomenutí. Proto přicházíme s dalším tematickým dotačním programem,“ řekl náměstek primátora pro kulturu Zbyněk Pražák.

V rámci výzvy budou moci o finanční příspěvek žádat samostatné subjekty, příspěvkové organizace města a městských obvodů i městské obvody, a to na přípravu a realizaci akcí a projektů. Akce se musejí konat v období od 1. února do konce letošního roku.  V rámci této výzvy nemohou být předloženy projekty, které byly přihlášeny do výběrového řízení města na poskytnutí dotací pro rok 2020.

Podrobné podmínky pro čerpání dotací z programu a příslušné formuláře jsou zveřejněny na webu města https://bit.ly/3aSPu7u. Žádosti mohou zájemci o dotace odevzdat osobně na podatelně magistrátu, poslat poštou nebo datovou schránkou.

Tematické dotační tituly se řídí pravidly Programu podpory kultury a zachování kulturního dědictví na území statutárního města Ostrava v letech 2017 – 2020.