OSTRAVA PLNÁ ADRENALINU

Foto: Mezinárodního festivalu outdoorových filmů

Tento titulek následujícího rozhovoru není vůbec přehnaný, tento měsíc, začíná v nově rekonstruovaném domě kultury Poklad v Ostravě Porubě, slavnostně zahájen již jubilejní 20. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů 2022 a to ve středu 19. 10. v 18:00 hodin. 

 A u této příležitosti jsme vyzpovídali zakladatele a ředitele festivalu Jiřího Kráčalíka, který uspořádal 36 autorských výstav výtvarné horské fotografie, zúčastnil se a vedl desítky expedic a zájezdů do hor a velehor světa a  sám vystoupil na 130 vrcholů v zahraničí čtyř kontinentů světa.

Jirko, jelikož vím, že jsi sportovec, tak si budeme v rozhovoru tykat, co ty na to?

To je samozřejmé, ale doplním to, jsem už takový byť ještě aktivní, ale pomalu dosluhující sportovec.

J. Kráčalík2
Foto: Mgr. Jiří Kráčalík, zakladatel a ředitel Mezinárodního filmového festivalu outdoorových filmů.

Jak vnímáš jako zakladatel festivalu, že letos budeš zahajovat již dvacátý ročník. A jak vzpomínáš na začátky festivalu?

Vzpomínám, že asi od třetího ročníku jsem si uvědomil, že s festivalem ten život letí rychleji, než doposud a každému, kdo byl s festivalem nějak propojen, jsem to připomínal.

Jak tomu mám rozumět?

V třetím ročníku se festival začal rozjíždět do více měst, tím nastalo víc a víc starostí. Tři čtvrtě roku se festival připravoval, skoro čtvrt roku trval a už se začal připravovat další ročník. Řešení grantů pro příští rok, a v únoru již začínají chodit filmy atd. Prostě v říjnu, jak se rozjede festival do řady měst, tak pro nás za chvilinku jsou vánoce. Festival totiž vždy končí až v prosinci.

Kolik vás na festivalu pracuje?

Hlavním tahounem přípravy celého festivalu je produkční Dája Krestová, pak se na festivalu podílí i naše paní účetní Ingrid a řada lidí ve spolupořadatelských městech. Jednou jsem to počítal a vyšlo mi to přes sto lidí.

Vzpomeň si, v kolika městech nejvíce za těch dvacet let v jednom ročníku festival zakotvil a kolik nejvíce se do festivalu přihlásilo filmů.

Samozřejmě. Před covidem byl festival v šedesáti městech v ČR a SR a přihlásilo se neuvěřitelných 1400 filmů ze 120 zemí světa ze čtyř kontinentů. Prostě pro nás masakr.

A jak je to letos?

Obdobně jako na jiných místech..je pokles, jednak ve spolupořadatelských místech. Letos jich máme 26.

RideXIceland2
Foto: Mezinárodního festivalu outdoorových filmů

Pokud tomu rozumím, festival bude letos na 26 místech? To je dost, ne?

Ano, je to tak. Ale další pokles je v partnerech. Je problém sehnat partnery. A to nejpodstatnější, festival má pokles i ve financích. Takže organizačně je to pro nás těžší, takový rozsáhlý projekt připravit. Ale ať si jen nestěžujeme. Filmaři letos zaslali skoro 1200 filmů ze 104 zemí světa.

To je neskutečné. 2 roky covid a vy filmy „ přehazujete vidlemi“. Z toho je vidět, že jste známí v celém světě.

V podstatě ano, jak jsem uvedl, doba ale není lehká a pro festival obzvlášť.

 

Mgr. Jiří Kráčalík, zakladatel a ředitel Mezinárodního filmového festivalu outdoorových filmů. Podnikatel od roku 1992. Fotograf, filmař, publicista, cestovatel. Uspořádal 36 autorských výstav výtvarné horské fotografie, zúčastnil se a vedl desítky expedic a zájezdů do hor a velehor světa. Vystoupil na 130 vrcholů v zahraničí čtyř kontinentů světa. Na TV NOE má už 10 let svůj pořad Outdoorfilm, který zároveň moderuje. Pořádá desítky multimediálních pořadů, jak v Ostravě, tak i v jiných městech.

Já si myslím, že třeba až festival v novém kulturním domě Poklad někdo z manažerů uvidí, tak vám podá ruku a partnerů bude zase více. Stejně jste dobří. Festival vznikl doslova na zelené louce a vydržel již 20 let. Nicméně, vzpomínáš si na nějaká atraktivní místa, která festival za 20 let navštívil?

Jéjej. Bylo jich dost. Třeba několik let byl festival v Krkonoších na Luční boudě, kam diváci museli dojít na promítání na podzim ve sněhu pěšky. Nebo v kostele na Božím Daru. A třeba dodnes je festival na lodi v Praze na Vltavě nebo na zámku ve Spáleném Poříčí. Festival byl na umělých lezeckých stěnách i hospůdkách.

Jirko, pojďme k letošnímu ročníku. Prozraď, jaké bude zahájení?

Nebudu skromný. Myslím si, že si diváci letošní rok užijí a nejen zahájení. Jelikož jsme z těch 1200 filmů vybrali 33 nej a nej filmů z různých oblastí outdooru. Takže příznivci dobrodružných filmů si přijdou na své.

To je pěkné, ale neodpověděl jsi mi, na co se mají diváci těšit 19. 10. v DK Poklad.

Sestavili jsme takový multi žánrový večer, který bude proložen čtyřmi top filmy. Diváci uslyší hudební art – rockovou kapelu Kazachstán, působící na české scéně již patnáct let. Nebude chybět známá houslistka, kytaristka Dona Michelle, která má na svém kontě již 11 natočených CD. A magnetem kulturních vstupů bude 35 členný taneční soubor Puls z Opavy se scénickým tancem a stepem. Diváci uvidí vystoupení v choreografii Evy Vondálové – „ Hlavně nesmí být nuda“, Soubor s tímto tancem postoupil v soutěžích až na Mistrovství světa!

Předpokládám, že jste pozvali i nějaké hosty, kteří spustí zahájení.

Ano, je tomu tak jako každý rok. Pozvání přijala Abhajali Bernardová, která je hlavním hostem festivalu. Dálková plavkyně a maratonkyně je první Češka a zároveň desátá na světě, která získala titul Sevens oceans. Absolvovala sedm dálkových plaveb v oceánech. Dalším hostem je ambasador firmy Kilpi, horský ultramaratonec ověnčený řadou vítězství Stanislav Najvert a také Dominik Kotula, spoluzakladatel nadace My, která sportem pomáhá těm nejpotřebnějším. To stačí, ne?

Njord1
Foto: Mezinárodního festivalu outdoorových filmů

Ne, nestačí. Zapomněl jsi na filmy.

To jsem celý já. Milovníci adrenalinu a horolezectví by si zahájení neměli nechat ujít. Na zahájení jsme nasadili opravdu jak se říká pecku. Uvidíme český film režiséra Tomáše Galáska Nebeská past. Strhující drama prvovýstupu nejúspěšnějšího lezce světa Máry Holečka a Radoslava Groha západní stěnou Baruntse v Karakorámu. Pro milovníky divoké vody jsme připravili špaňelský snímek Jötuun – sjezdy těch nejdivočejších vodopádů na Islandu. V průběhu festivalu, jak jsem uvedl, budou odpromítány samé atraktivní filmy. Nebude chybět film slovenského špičkového filmaře Pavola Barabáše Dhaulágiri. Diváci se podívají na Matterhorn, na Maledivy, na Aljašku, do pralesů, … prostě do celého světa. „Uf“

Festival ale nebude jen v DK Poklad.

Přesně tak. V Ostravě bude pokračovat v Mimikavárně v termínu 24 – 30. 10. a nově v prostorách Paluba v Mariánských horách 8 – 9. 11. A dále jak jsem uvedl, bude letos na 26 místech.

Kde bude poblíž Ostravy?

Pokud si vzpomínám, tak třeba ve Frýdlantě nad Ostravicí, ve Frenštátě pod Radhoštěm, v Opavě, v Řepištích, …

Získali jste za dvacet let nějaké ocenění?

Získali, získali, Největším ocenění máme z EU za přínos pro kulturu. Festival byl totiž i v jiných zemích. Dále jsme získali nominace na Nejlepší firmu Moravskoslezského kraje atd.

S tebou, kdyby bylo místo v našem listě, by rozhovor nebral konce. Ale když tě už zpovídám, vím, že v Ostravě pořádáš několik let každý měsíc své multimediální pořady z tvých cest a expedic. DK Ostrava je v rekonstrukci, budeš v těchto pořadech pokračovat a kde?

Budu. Právě k festivalu budu pořádat v hudebním klubu DK Poklad doprovodný multimediální program Ekvádor – Galapágy – Amazonie a poté každý měsíc tamtéž další pořady.

Připravuješ nějaký nový pořad z tvých cest?

Už se stříhá. Pracovní název má Expedice Nanga Parbat treking. Letos se nám podařil trek v Pákistánu pod největší ledové stěny světa Nanga Parbatu.

Jirko, díky za rozhovor, osobně se na festival těším a poslední otázka, kde najdou naši čtenáři celý program festivalu?

Já děkuji za pozvání k rozhovoru. A zvu všechny milovníky přírody, hor a cestování na festival. Vše se najde na www.outdoorfilms.cz.

(nm)