Ostrava ocenila Dobrovolníky roku 202

Pojedenácté ocenilo město titulem Dobrovolník roku práci lidí, kteří se věnují pomoci druhým. Na území města působí deset dobrovolnických organizací, sdružujících téměř dvanáct set dobrovolníků. Často se dobrovolníci zapojují do činnosti neziskových organizací, mnozí však pomáhají méně formálně, třeba jako jednotlivci. Město v letošním roce podpořilo v dotační oblasti sociální péče aktivitu dobrovolnictví částkou 1 493 000 korun.

Titul Dobrovolník roku je městem udílen u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků, jehož cílem je každoroční ocenění práce dobrovolníků po celém světě, věnujících svůj volný čas a úsilí pro dobro druhých a celé společnosti. Jeho oslavy připadají již od roku 1985 na 5. prosince. Záměrem je zviditelnit práci dobrovolníků a ocenit její celospolečenský význam, protože tito lidé věnují svůj čas a energii pomoci jiným.

Vzhledem k epidemické situaci byla ocenění jednotlivým dobrovolníkům roku udělena individuálně v první polovině prosince, obdobným způsobem bylo postupováno již v roce loňském. Předání ocenění se ujal náměstek primátora Zbyněk Pražák a vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Zdeněk Živčák. K nominacím přistoupilo osm z deseti dobrovolnických organizací, působících ve městě.

Titul Dobrovolník roku 2021 náleží těmto osobnostem:

Daně Barnetové, Charita Ostrava – dobrovolnické centrum

Marii Kvasničkové, Charita Ostrava – dobrovolnické centrum

Zdeňku Šlachtovi, Centrum pro rodinu a sociální péči, z. s.

Kateřině Mlčákové, HoST – Home-Start Česká republika, z. ú.

Martinu Visnarovi, Nadační fond Pavla Novotného

Peteru Chvojkovi, Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava

Alise Tronině, Slezská diakonie

Davidu Pecovi, S.T.O.P., z. s.

Mezi oceněné dobrovolníky náleží i paní Marie Kvasničková, dobrovolnictví v charitním hospici je šest let samozřejmou součástí jejího života. Spolu s dalšími se podílí na organizaci akcí pro pacienty, vnáší do hospice občerstvení ve formě společných rozhovorů, poslechu hudby, společného pečení a dalších aktivit. Paní Marie je také „duší“ hospicové kavárny, a právě díky její práci se podařilo kavárnu udržet i v době covidové, kdy dobrovolníci nemohli docházet k pacientům. Paní Marie přicházela vařit kávu a předávala ji sestřičkám pro pacienty. Její motto zní „Bože dej mi sílu, abych změnil věci, které změnit mohu.“

Titul Dobrovolník roku 2021 převzal také pan Peter Chvojka, který se dobrovolnictví v organizaci ADRA věnuje od roku 2015. Oceněný pomáhá seniorům, doprovází klienty na procházky i bohoslužby, komunikuje s nimi. V době covidové zajišťoval seniorům pravidelně nákupy a komunikoval se seniory prostřednictvím zelené linky magistrátu v součinnosti s organizací ADRA. Jeho činnost vystihuje i motto: „S radostí jde všechno lépe.“

Dalším oceněným je pan Zdeněk Šlachta, který se věnuje dobrovolnictví v Centru pro rodinu a sociální péčí od roku 2018. Ve svém volném čase oceněný pomáhá u mladých lidí se zdravotním postižením, doprovází handicapované, pomáhá s celou řadou běžných situací – s příjmem potravy, hygienou postižených. Vypovídající je i jeho motto: „Nepomáhá nám tolik pomoc našich přátel, jako jistota toho, že by nám pomohli.“

Zbyněk Pražák, náměstek primátora doplnil: „Mám velkou radost, že v Ostravě existují stovky lidí, kteří sami nabízejí pomoc potřebným. Ať se jedná například o nemocné, seniory, rodiny s dětmi, lidi opuštěné, umírající a podobně. Přitom jedinou jejich odměnou je radost a vděk těch, kterým už po mnoho let věnují ročně tisíce hodin ze svého vlastního času, navíc i v této náročné covidové době. To si skutečně zasluhuje náš hluboký obdiv a přijměte prosím mé upřímné poděkování.“